Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Veľká krádež v Kežmarku: Z lyceálnej knižnice niekto ukradol knihu zo 16. storočia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Marek Mrviš
03.03.2021 11:36

KEŽMAROK - Z kežmarskej lyceálnej knižnice niekto ukradol vzácnu knihu zo 16. storočia. Jej originál zamenil za novovytvorenú kópiu knihy. Informovala o tom prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.


Ako priblížila, vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Kežmarku vedie trestné stíhanie vo veci zločinu krádeže spáchaného v súbehu so zločinom falšovania predmetov kultúrnej hodnoty. „Ide o závažné zločiny, pri ktorých zákon stanovuje pre páchateľa trestnú sadzbu odňatia slobody až na desať rokov,“ podotkla hovorkyňa.

Podľa jej slov doposiaľ neznámy páchateľ v presne nezistenej dobe z kežmarskej lyceálnej knižnice odcudzil historicky unikátny exponát knihy s rokom vydania 1506. „Ide o knihu z oblasti alchýmie, ktorá je súčasťou národného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky. Kniha nesie názov Libavius Andreas Alchymia... recognita, emendata... Francofvrti, excudebat, Joannes Sauruus,“ ozrejmila Ligdayová s tým, že páchateľ originál knihy zamenil za novovytvorenú sofistikovanú kópiu. Ako dodala, škoda bola vyčíslená na najmenej 30.000 eur.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články