Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

KORONAVÍRUS Po úzkom kontakte s chorým na COVID-19 je povinná 14-dňová karanténa

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
24.02.2021 09:05

BRATISLAVA - Izoláciu v trvaní 14 dní je povinné dodržať nielen pri diagnostikovaní ochorenia COVID-19, ale aj v prípade úzkeho kontaktu s nakazeným. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom informoval na sociálnej sieti.


"Ak ste prišli do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá neskôr dostala pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 a k stretnutiu došlo v období dvoch dní pred odberom pozitívnej vzorky, musíte podstúpiť karanténu," spresnili hygienici s tým, že o karanténe je nutné informovať svojho všeobecného lekára.

Testovanie RT-PCR metódou je možné podstúpiť najskôr na ôsmy deň od posledného kontaktu. "Ak je týmto úzkym kontaktom pozitívna osoba, s ktorou žijete v jednej domácnosti, tak na piaty deň," doplnili s tým, že 14-dňová izolácia musí byť dokončená aj v prípade negatívneho výsledku testu.

Karanténa sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. "Ak ide o osobu vo vašej domácnosti, za deň posledného kontaktu sa považuje piaty deň, odkedy vám odobrali vzorku na diagnostiku COVID-19, prípadne piaty deň od prvých príznakov ochorenia u osoby, s ktorou žijete v jednej domácnosti," dodali.

V prípade, že sa prejavia počas karantény príznaky, musí ju ukončiť lekár. "Povinnosť karantény sa nevzťahuje na osoby, ktoré v ostatných troch mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19, avšak len v prípade, že sa u nich nevyskytnú príznaky ochorenia," spresnili hygienici.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články