Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

Meteorológovia o teplom počasí: Zapríčinilo úbytok snehovej pokrývky v nižších polohách

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst
23.02.2021 21:16

BRATISLAVA - Veľmi teplé počasie počas uplynulých dní zapríčinilo úbytok snehovej pokrývky v nižších polohách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.


"V západnej polovici územia sa už snehová pokrývka takmer nevyskytuje, je lokalizovaná len do najvyšších polôh pohorí v tejto časti krajiny," spresnili meteorológovia s tým, že sneh ubúda aj v nižších polohách povodia horného Hrona či stredného a horného Váhu. Naopak, na väčšine Východoslovenskej nížiny (ako aj celého východného Slovenska) a Juhoslovenskej kotliny ešte snehová pokrývka pretrváva.

Najlepšie počasie nájdete na Predpovede.sk 

Pohoria nad 1000 metrov nad morom pokrýva hrubá vrstva snehu. "V Tatrách a Nízkych Tatrách dosahuje výšku miestami aj viac ako dva metre. Sneh je však vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestnený. Jeho postupné topenie urýchľujú inverzné podmienky (teplo na horách) s prevahou slnečného počasia," doplnili.

Meteorológovia upozorňujú, že topiaci sa sneh môže v niektorých prípadoch spôsobovať vzostupy vodných hladín, najmä na menších tokoch v horských oblastiach. "V pondelok (22. 2.) sme zaznamenávali takýto vzostup v Cerovej vrchovine, na prítokoch Ipľa (v Prši na Suchej bol prekročený prvý stupeň povodňovej aktivity), ale aj v iných povodiach," dodali. Vzhľadom na pretrvávajúce slnečné, teplé a suché počasie očakáva SHMÚ ubúdanie snehovej pokrývky aj v najbližších dňoch.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články