Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Presun extrémizmu v rámci ÚŠP vnímam ako politické riziko, tvrdí Kolíková

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po rokovaní vlády
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po rokovaní vlády
Zdroj: Topky/Maarty
10.02.2021 14:30

BRATISLAVA - Presun agendy extrémistických trestných činov pod odbor všeobecnej kriminality vníma ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ako politické riziko, ktoré si na seba vzal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ak sa ukáže, že trend efektívneho postihu extrémizmu klesá, Žilinka ministerku podľa jej slov ubezpečil, že prehodnotí svoje rozhodnutie. Kolíková dodala, že bude sledovať, či sa budú extrémistické trestné činy postihovať rovnako efektívne ako doteraz.


"Pýtala som sa generálneho prokurátora, či si uvedomuje to politické riziko a veľké bremeno, ktoré súvisí aj s efektívnosťou postihu trestných činov extrémizmu, a úspechy, ktoré zaznamenal tento odbor, ktorý sa venoval trestným činom extrémizmu. Dala som mu otázku, že keď sa jednoznačne ukáže, že trend efektívneho postihu ide dolu, či je pripravený to prehodnotiť. Jeho odpoveď bola jednoznačná, že je na to pripravený, ak by sa to ukázalo," skonštatovala Kolíková pred novinármi. Uznala, že materiál sa v stredu schválil bez pripomienok a konsenzuálne, no zároveň bola k téme extrémizmu veľká debata.

Kolíková tiež pripomenula, že riaditeľ príslušného odboru, pod ktoré bude spadať aj oddelenie extrémizmu, má právo prideľovať spisy. Šéf prokurátorov ju podľa jej slov ubezpečil, že sa pri prideľovaní spisov bude prihliadať na špecializáciu aj v prípade extrémistických trestných činov. "S ohľadom na to to beriem ako politické riziko, ktoré si na seba zobral generálny prokurátor, všetci budeme ostro sledovať, či trend postihu trestných činov extrémizmu bude rovnako efektívny," doplnila s tým, že ak sa trend zmení, bude žiadať zmeny.

Vláda v stredu odsúhlasila zmenu organizačnej štruktúry Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), podľa ktorej sa oddelenie extrémizmu presunie pod odbor všeobecnej kriminality. V rámci neho sa mu budú prokurátori venovať na oddelení organizovanej kriminality, terorizmu a extrémizmu. Podľa schváleného materiálu sa tiež zvýši počet prokurátorov a pribudnú aj asistenti prokurátorov. Generálny prokurátor vyhlásil, že boj proti extrémizmu sa nebude oslabovať. Tejto agende sa podľa neho doposiaľ venovalo päť prokurátorov, po novom ju má riešiť 11 prokurátorov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články