Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

Petíciu iniciatívy Klíma ťa potrebuje by mala parlament prerokovať v marci, tvrdí Budaj

Zdroj: Topky/Maarty
09.02.2021 17:10

BRATISLAVA - Petíciu iniciatívy Klíma ťa potrebuje by mal parlament prerokovať na marcovej schôdzi. Dovtedy sa pre ňu pokúsi minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) získať čo najširšiu podporu. Minister o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii so skupinou poslancov za hnutie OĽANO. Hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová informáciu o zaradení bodu do návrhu programu schôdze zatiaľ nepotvrdila.


"Bude predmetom rokovania na marcovom zasadnutí parlamentu. Treba o to viac pripraviť národnú radu na prijatie uznesenia, ktorým sa príjme túto iniciatívu," uviedol Budaj. Petícia má podľa jeho slov podporu v klube OĽANO a Sme rodina. Počas marcového rokovania chce Budaj predstaviť aj riešenia klimatickej krízy na Slovensku. Envirorezort sa chce napríklad zamerať na dekarbonizáciu priemyslu či na redukciu spaľovania odpadu v domácnostiach.

Poslanec Andrej Stančík (OĽANO) pripomenul, že klimatická kríza je najväčším problémom 21. storočia. "Európsky parlament vyhlásil stav klimatickej núdze už v roku 2019," dodal Stančík. Snahou OĽANO je aj to, aby sa téma životného prostredia a jeho ochrana dostala intenzívnejšie do školských osnov.

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje spustila petíciu Za klímu, za budúcnosť koncom septembra minulého roka. Žiada v nej poslancov, aby vyhlásili klimatickú núdzu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040. Zároveň chce, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán, ako neutralitu dosiahnuť. Posledným bodom je žiadosť, aby vláda podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov EÚ.

Výsledkom prerokovania petície má byť podľa iniciatívy vyhlásenie stavu klimatickej núdze so zadaním konkrétnych úloh pre vládu SR a jednotlivé ministerstvá. "Všímame si rastúci záujem politických predstaviteľov o tému klimatickej krízy, rozhodujúci je však čas. Je nevyhnutné začať realizovať konkrétne adaptačné a mitigačné opatrenia,” povedal iniciátor petície Jakub Hrbáň. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články