Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

KORONAVÍRUS Bratislava si dá repete: Vo väčšine mestských častí sa bude testovať aj cez víkend

Testovanie v Bratislave
Testovanie v Bratislave
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
29.01.2021 13:58

BRATISLAVA - Napriek tomu, že Bratislava je tzv. zelená a nemusí organizovať ďalšie kolo skríningového testovania, vo väčšine mestských častí, i keď v menšej miere, umožnia obyvateľom pretestovať sa aj cez víkend. Jedným z dôvodov je aj to, že Bratislavčania musia za prácou cestovať aj do okolitých okresov.


Staré Mesto by malo otvoriť štyri odberové miesta na troch adresách. V prípade potreby je samospráva pripravená na zvýšenie ich počtu. Ružinov pridá k existujúcim mobilným odberovým miestam (MOM) ďalšie štyri miesta, dve z nich na parkovisku Trhoviska Miletičova a dve na miestnom úrade. V Petržalke plánujú okrem trvalej MOM na Hrobákovej ulici pridať odberové miesta v základných školách na Budatínskej a Turnianskej ulici a na Nobelovom námestí. Zároveň budú na dostihovej dráhe fungovať autobusy MHD zriadené hlavným mestom.

V bratislavskej Dúbravke budú fungovať dve odberové miesta v  miestnom dome kultúry. Susedná Karlova Ves avizuje prevádzku odberových miest na štyroch najvyťaženejších miestach počas predcházajúceho skríningu, jedným z nich je aj parkovisko pod mostom Lafranconi, kde sa bude možné otestovať z auta. Záhorská Bystrica otvorí jedno odberové miesto, a to počas soboty (30. 1.).

V Lamači, kde od 21. decembra 2020 funguje MOM zriadené samosprávou a na ktorom sa od februára bude testovať aj počas sobôt, nadchádzajúci víkend testovanie nebude. "Aj s ohľadom na počasie nám to nepripadá ako rozumný nápad. Navyše kapacity našej MOM sú v registračnom online systéme zatiaľ voľné na každý deň," dodáva samospráva pripravená v prípade zvýšeného záujmu pružne reagovať ďalším zvýšením kapacít. "Kým povolia v našej mestskej časti stabilné mobilné odberové miesta, budeme mať odberové miesto do nedele (31. 1.) pri Nemeckom kultúrnom dome," uviedol na sociálnej sieti račiansky starosta Michal Drotován.

Vo Vrakuni funguje aj počas týždňa i víkendu odberové miesto Čiernovodská, na ktoré je však potrebné sa objednať. V spolupráci s magistrátom bude cez víkend odberové miesto aj na parkovisku pred cintorínom Vrakuňa, budú tam k dispozícii odberové trolejbusy. "Počas víkendu sa budete môcť prísť otestovať aj na Šíravskú 7 (miestny úrad). Odberové miesto bude cez okienko vonku a nie je potrebné sa dopredu objednávať," napísal na sociálnu sieť starosta Vrakune Martin Kuruc.

Milí vrakunčania, na jednej strane je potešujúcou správou, že nemusíme organizovať opäť celoplošné testovanie ale na...

Uverejnil používateľ Martin Kuruc StarostaVrakune Piatok 29. januára 2021

V Podunajských Biskupiciach od piatka zriadili mobilné odberné miesto v Dome kultúry Vesna na Biskupickej ulici 1. Zoznam všetkých odberových miest je na webovej stránke covid.bratislava.sk.

Mesto zatiaľ nevie, kedy k prestovaniu pozitívnych ľudí pristúpi

Mesto Bratislava zatiaľ presne nevie, kedy pristúpi k pretestovaniu pozitívne testovaných ľudí na prítomnosť britskej mutácie nového koronavírusu. Deklaruje však, že v tomto smere už podniká kroky. Uviedla to hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová s tým, že ide o časovo náročný proces s vysokými logistickými nárokmi. Primátor Bratislavy Matúš Vallo vo štvrtok (28. 1.) na sociálnej sieti avizoval, že hlavné mesto pracuje na tom, aby pozitívne testovaní ľudia na ochorenie COVID-19 boli pozvaní na pretestovanie PCR testom. Ten má okrem potvrdenia pozitivity odhaliť aj prítomnosť novej britskej mutácie. "To nám poskytne veľmi cennú informáciu o situácii, v ktorej sa momentálne v Bratislave nachádzame aj o prognóze ďalšieho vývoja," povedal.

Bratislava a jej mestské časti plánujú cez víkend (30. - 31. 1.) otvoriť viaceré odberové miesta, kde sa budú môcť dať ľudia otestovať antigénovými testami na ochorenie COVID-19. Bratislavské samosprávy tak robia aj napriek tomu, že hlavné mesto je tzv. zelené a nemusí organizovať ďalšie kolo skríningového testovania. Hrozba nového koronavírusu podľa Valla totiž nepominula. Poľaviť v obozretnosti by podľa primátora znamenalo rýchly návrat v čase a prudký nárast nových infikovaných.

Staré Mesto pridáva na víkend ďalšie odberné miesto

Bratislavské Staré Mesto pridáva na víkend (30. - 31. 1.) k odberným miestam Námestie slobody, Propeler, Mýtna aj odberné miesto Gaštanová. V prípade záujmu je mestská časť pripravená otvoriť ďalšie. Informoval p tom hovorca Starého Mesta Matej Števove po piatkovej informácii Ministerstva zdravotníctva SR, podľa ktorej je Bratislava po celoplošnom skríningu na ochorenie COVID-19 napokon medzi horšími okresmi.

"Staré Mesto vo štvrtok (28. 1.) informovalo o disparitách v incidencii ochorenia COVID-19 v rámci hlavného mesta Bratislava. Vzhľadom na riziká z toho plynúce, pripravilo odberové miesta v systéme akcia-reakcia, ktorý umožňuje pridávať odberové miesta podľa potreby," pripomenula starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Ako dodala, elektronický rezervačný systém sa postuplne napĺňa.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Okres Bratislava s výsledkom 1,3 percenta pozitívnych patrí po celoplošnom skríningu napokon k horším okresom. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) to na piatkovej tlačovej konferencii oznámil na základe verifikovania a preverenia všetkých dát zo skríningového testovania. Povinné testovanie ich síce nečaká, no minister výrazne odporúča obyvateľom opäť sa otestovať.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články