Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

Referendum o predčasných voľbách ich rozdelilo! Fico urobil z Pellegriniho žiačika: To sa tak nerobí, do psej matere

Tlačová konferencia strany Smer-SD
Tlačová konferencia strany Smer-SD
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
19.01.2021 16:00

BRATISLAVA - Smer-SD chce iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR, jediným bodom jej programu má byť návrh uznesenia o vyvolaní referenda v súvislosti s predčasnými voľbami. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na utorkovej tlačovej konferencii.


Tlačová konferencia strany Smer-SD:

Potrebných 30 podpisov podľa neho nebude problém vyzbierať. S iniciatívou chce začať v najbližších dňoch. Dodal, že na riadnej schôdzi poslanci Smeru-SD podporia návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia NR SR, ktorý predložil Peter Pellegrini (nezaradený).

Tlačová konferencia strany Smer-SD
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Fico skonštatoval, že ak by uznesenie o vyvolaní referenda odsúhlasila nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, prezidentka Zuzana Čaputová ho bude musieť vyhlásiť. Zdôraznil, že ako opozícia musia využiť každý nástroj, ktorý majú, na diskusiu o tom, čo sa v krajine deje. Na čele štátu podľa jeho slov stoja vagabundi, neprofesionáli a amatéri. Deklaroval, že urobia všetko preto, aby vláda Igora Matoviča (OĽANO) padla. "Ja sa na tento rozvrat štátnosti nemôžem pozerať," zdôraznil.

Zároveň kritizoval aktivitu Pellegriniho, ktorý listom oslovil opozičné strany a navrhol vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných voľbách. Pripomenul, že od začiatku diskusií o referende Smer-SD zdôrazňoval apolitickosť a nadstraníckosť. Pellegriniho krok označil za politický amaterizmus a fiasko. Poukázal na to, že ho odmietli viaceré strany. Návrh bol podľa neho urobený z politickej nedočkavosti a navrhuje pokračovať v diskusii.

Tlačová konferencia strany Smer-SD
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

V súvislosti s aktuálnou situáciou v krajine poukázal aj na nedávno schválený balík noviel súvisiacich s druhou vlnou pandémie. Hovorí, že vzhľadom na spôsob prijatia noviel a množstvo pozmeňujúcich zákonov poslanci ani nevedeli, za čo hlasovali. Kritizoval napríklad zmeny súvisiace s registrom partnerov verejného sektora aj úpravu zákona o verejnom obstarávaní.

Namieta i umožnenie vykonávania testov na ochorenie COVID-19 študentmi tretieho a štvrtého ročníka stredných zdravotných škôl, odbor zdravotný asistent. Pripomenul opäť nákup antigénových testov od trnavskej firmy, s ktorou je podľa neho spojený Matovič aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Fico trvá na tom, že to bolo plánované a cielené.

Tlačová konferencia strany Smer-SD
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Smer-SD už podobnú schôdzu inicioval začiatkom decembra minulého roka. V referende sa vtedy chcel pýtať občanov, či sú za to, aby poslanci prijali ústavný zákon o skrátení ôsmeho volebného obdobia NR SR tak, aby sa parlamentné voľby konali do 30. júna 2021. Odôvodňovali to chaosom v boji proti pandémii nového koronavírusu a opatreniami, ktoré podľa strany porušujú ľudské práva a nemajú nevyhnutný právny základ. Rovnako v odôvodnení kritizovali prvé celoplošné testovanie na Slovensku.

Tlačová konferencia strany Smer-SD
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Strana Hlas reaguje

„Strana HLAS - sociálna demokracia je rozhodnutá a pripravená ponúknuť ľuďom možnosť vyjadriť svoj názor na súčasnú vládu, ktorá vedie Slovensko ku katastrofe. Sme presvedčení, že každý jeden deň pod vedením tejto vlády a jej nespôsobilého predsedu prináša Slovensku obrovské škody na ľudských životoch i ekonomike,“ informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Predseda strany Hlas-SD Peter
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

„Možnosť zapojiť sa do organizácie referenda sme v pondelok ponúkli aj významným spoločenským organizáciám a relevantným politickým stranám. Rešpektujeme rozhodnutie každej z nich, či sa chce k iniciatíve na zmenu vlády pripojiť alebo považuje súčasnú vládnu koalíciu za lepšiu alternatívu pre Slovensko. Sme presvedčení a v našom liste sme to aj napísali, že z referenda sa nemôžu stať politické preteky. Naopak, musí to byť referendum ľudí, nie politických strán. Preto stále platí ponuka, aby sa čím skôr ustanovil petičný výbor s nominantmi jednotlivých organizácií a strán a tento výbor následne rozhodol o všetkých ďalších krokoch,“ doplnila.


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články