Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Školy budú kvôli KORONAVÍRUSU zavreté: Odborník navrhuje ZMENY! Toto by prinieslo nový vietor

Minister Gröhling a analytik Chovanculiak
Minister Gröhling a analytik Chovanculiak
Zdroj: Topky/Vlado Anjel, SITA/Martin Medňanský
06.01.2021 15:00

BRATISLAVA - Školstvo s príchodom nového roka musí prichádzať rovnako s plánom, ako deti vrátiť do škôl, keďže ešte stále zúri pandémia. Ten predstavil počas tohto týždňa minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Po jeho predstavení sa ozvali odborníci aj analytici. Tí k tomu mali tiež čo povedať.


Chovanculiak navrhuje autonómne školstvo

V roku 2021 by analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Róbert Chovanculiak uvítal zavedenie nového typu autonómnych škôl, či viac zmien a iniciatívy v strednom školstve. Uviedol to na margo výziev v oblasti školstva v novom roku.

Školy budú kvôli KORONAVÍRUSU
Zdroj: SITA/Martin Medňanský


KORONAVÍRUS Do konca lockdownu ostávajú zatvorené aj jazykové školy, centrá voľného času a ZUŠ


Nový typ autonómnych škôl by podľa jeho slov nepodliehal existujúcim štátnym obsahom vzdelávania a mohol by experimentovať nielen s obsahom vzdelávania, ale aj organizovaním a manažmentom celej školy. "To by prinieslo nový vietor do školstva a z dlhodobého hľadiska by išlo o studnicu inovácií a zmien vo vzdelávaní," poznamenal analytik.

Taktiež je podľa neho potrebné oveľa viac zmien a iniciatívy v strednom školstve. "Je potrebné zmeniť spôsob financovania, racionalizovať sieť stredných škôl a predovšetkým viac podporovať a zjednodušiť spoluprácu zamestnávateľov so školami," povedal. Ako dodal, v ministrovom pláne mu však chýba dlhodobejšia vízia a radikálnejšie zmeny, ktoré ovplyvnia to, ako bude vyzerať školstvo na ďalšie volebné obdobia dopredu.

Odborníčka si je vedomá dôležitosti školstva

Všetci si uvedomujeme, aké je vzdelanie dôležité. Budeme sa snažiť, aby prioritou pri uvoľňovaní opatrení boli deti a školy. Vo videu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR to uviedla hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

Školy budú kvôli KORONAVÍRUSU
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Odborníčka zhodnotila, že situácia na Slovensku je veľmi vážna, pribúdajú chorí a pozitívni občania, ale aj deti. "Uvedomujeme si plnú zodpovednosť za zdravie detí," povedala hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast. Ako dodala, situácia bude závisieť aj od toho, ako sa budú ľudia správať.

"Po diskusii s ministrom školstva, ministrom zdravotníctva a tímom konzília sme sa rozhodli postupovať podľa COVID automatu, keď sa Slovensko nachádza v čiernej fáze, teda školy a škôlky sú otvorené len pre pracovníkov kritickej infraštruktúry a pre tých, ktorí musia pracovať z nariadenia zamestnávateľa," vysvetlila Prokopová s tým, že by boli radi, keby sa školy otvárali čím najskôr. Ako dodala, v súčasnosti nie je možné úplne presne predpovedať, čo bude o 18 dní.

Zásadné zmeny v školstve

Minister hneď v úvode prízvukuje zásadné zmeny, ktoré bude musieť školstvo kvôli zhoršujúcej sa pandémii podstúpiť:

- Termín na vyskúšanie a hodnotenie žiakov za prvý polrok školského roka 2020/2021 sa predlžuje do 31. marca"Učitelia tak nemusia prvé týždne po otvorení škôl mať pocit, že treba „naháňať známky.“ Nie je to potrebné. Ak má žiak známky z prvého polroku a je potrebné, aby získal ďalšiu známku, je možné ho do 31. marca hodnotiť,“ povedal minister.

Externá časť maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021 sa ruší. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne od 12. aprílaÚstna forma internej časti bude v termínoch od 17. mája. Rovnako sa ruší Testovanie 5"Pre žiakov 9. ročníka sa testovanie uskutoční v termíne 9. – 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna,“ dodáva šéf rezortu školstva.

„Touto cestou aj vyzývame školy, aby v obsahu maturitných otázok zohľadnili dištančné vzdelávanie a mieru, v akej prebrali v tomto čase jednotlivé učivo. V zmysle vyhlášky môžu toto učivo začleniť do maturitnej skúšky aj v zúženom rozsahu,“ pokračuje minister.

Testovanie na školách

V diskusiách Gröhling pokračoval aj s primátormi 70 najväčších miest po Slovensku, zástupcami samospráv a zriaďovateľmi, aby sa podarila zistiť pripravenosť na pretestovanie zamestnancov školských zariadení na koronavírus. „Ministerstvo školstva čo najskôr, preto vydá rozhodnutie, ktoré upraví nástup žiakov do škôl. Zároveň naďalej platí, že rodič, ktorý nechce dať svoje dieťa do školy, môže žiaka z vyučovania ospravedlniť na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní,“ ozrejmil šéf rezortu školstva Gröhling.

Materské, základné a stredné školy

Od 4. januára materské školy pokračujú v aktuálnom režime, v ktorom sú buď uzatvorené alebo fungujú pre kritickú infraštruktúru či rodičov, ktorým vyplýva z povahy práce, že ju nemôžu vykonávať z domu. Pre základné a stredné školy pokračujú do 10. januára prázdniny.

Školy budú kvôli KORONAVÍRUSU
Zdroj: minedu.sk

Návraty

Od 11. januára budú všetky školy pokračovať dištančným spôsobom výučby. Otvorené budú len materské školy pre deti zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorým povaha práce nedovoľuje pracovať z domu. „Zriaďovateľom odporúčame otvoriť školské kluby detí najmä pre deti zdravotníkov, ako aj pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry či pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Od 11. do 18. januára bude vyplácaná pandemická OČR. Zriaďovateľom zároveň odporúčame pretestovať všetkých zamestnancov, pričom náklady im budú preplatené,“ upresnil minister školstva.

Ďalší plán

Otvorené budú materské školy, obnoví sa aj vyučovací proces pre prvý stupeň základných škôl a špeciálne školy.  Rezort školstva odporúča pretestovať rodičov aj zamestnancov. Rodičia naďalej môžu v tomto čase ospravedlniť dieťa na 5 vyučovacích dní po sebe. V prípade potreby tak môže žiak ostať doma až do konca lockdownu. Druhý stupeň základných škôl a stredné školy pokračujú vo vzdelávaní dištančne. Otvoriť sa môžu aj končiace ročníky stredných škôl, a to za predpokladu pretestovania žiakov a zamestnancov školy v závislosti na príslušnej vyhláške ÚVZ SR.

Po lockdowne

Po ukončení lockdownu od 25. januára budú otvorené materské školy v štandardnom režime ako aj prvý stupeň základných škôl. Rezort školstva odporúča pre materské školy a prvý stupeň základnej školy pretestovanie zamestnancov a rodičov.

Druhý stupeň základnej školy by mal prejsť na prezenčnú formu vzdelávania, pričom ÚVZ SR vyhláškou určí pretestovanie žiakov druhého stupňa základnej školy a zamestnancov školy.

Otvorené budú aj stredné školy, taktiež za podmienok pretestovania študentov a zamestnancov školy podľa vyhlášky ÚVZ SR. Aj z tohto dôvodu sa presunulo plošné pretestovania z pôvodného termínu 8. – 10. januára na 22. – 24. januára 2021.

Ministerstvo však upozorňuje, že podmienky naplnenia tohto plánu budú závisieť od aktuálnej situácie.

Prijímacie konania a talentové skúšky

Zmeny nastali aj pri termínoch na prijímacie konanie na stredné školy. Štandardné prijímacie skúšky sa budú konať v prvom termíne 3. mája (podľa potreby aj 4. mája 2021). V druhom termíne sa uskutočnia 10. mája (alebo podľa potreby 11. mája). 

Talentové prijímacie skúšky sa uskutočnia v prvom termíne 5. mája (podľa potreby aj 6. a 7. mája 2021). V druhom termíne 12. mája (prípadne 13. a 14. mája).

ZUŠky a CVČ

Základné umelecké školy (ZUŠ), centrá voľného času (CVČ) aj jazykové školy zostávajú do konca lockdownu zatvorené.

Následne sa bude podľa jeho slov postupovať podľa aktuálnej situácie. "Ak by testovanie prebiehalo k 18. januáru a situácia nám to dovolí, tak si myslím, že ZUŠ tým, že budú mať pretestovaných zamestnancov a následne aj žiakov, by mohli prejsť na prezenčnú výučbu," poznamenal Gröhling. Ako dodal, situácia sa ešte spresní neskôr v závislosti od aktuálnej situácie.

Osemročné gymnáziá, ktoré pokrývajú druhý stupeň základných škôl a  stredných škôl, sa predbežne v rámci plánu rezortu školstva majú otvárať k 25. januáru. "Končiace ročníky budú mať predbežne možnosť prezenčnej výučby od 18. januára po pretestovaní. Je to však plán a uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať," dodal minister školstva.  


Galéria

Minister Gröhling a analytik

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Ministerstvo školstva SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články