Štvrtok, 30. marec 2023. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Nové nariadenie pre pozitívne testovaných: Na nákup a pohreb aj s KORONAVÍRUSOM

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Osoba pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19 môže po novom opustiť domácu izoláciu aj s cieľom nákupu na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, ak si ho nevie zabezpečiť prostredníctvom niekoho iného.


Podmienkou je respirátor FFP2 a hygiena rúk. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, informovala o tom hovorkyňa úradu Daša Račková. Pozitívne testovaní bez klinických príznakov sa môžu zúčastniť aj na pohrebe zosnulej blízkej osoby. Na pohrebnom obrade sú povinní dodržiavať odstup najmenej dva metre od ostatných, musia mať respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Dohľadávanie úzkych kontaktov

O pozitívnom výsledku testu má nakazený sám informovať ľudí, s ktorými bol v posledných dvoch dňoch v úzkom kontakte. Ich následná domáca izolácia začne odo dňa oznámenia a počítať sa bude od dátumu posledného kontaktu s pozitívnou osobou. "Nemusia tak čakať, kým sa im pri epidemiologickom vyšetrovaní ozve regionálny úrad. Ak nebudú mať príznaky ochorenia, PCR test nie je nutný, izolácia skončí uplynutím desiateho dňa od posledného kontaktu s pozitívnou osobou," vysvetlila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

O PCR test však možno stále požiadať, doplnila Račková. Vykoná sa najskôr na piaty deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Karanténa v tom prípade skončí doručením negatívneho výsledku testu. Nebude teda potrebné čakať na uplynutie desaťdňovej lehoty.

Nová vyhláška ÚVZ SR upravujúca podmienky domácej izolácie má za cieľ znížiť administratívnu záťaž regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ). Po novom nebudú musieť vydávať zápisnicu z epidemiologického vyšetrovania. Obsahuje ustanovenia, ktoré boli doteraz v usmernení hlavného hygienika SR. Oproti poslednej aktualizácii sa navyše niektoré pravidlá zmenili, keďže si to vyžiadala aplikačná prax.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články