Streda, 17. august 2022. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Hrozí im až 19 rokov: Najvyšší súd opäť odročil pojednávanie v kauze zmenky: Ruska mali poliať kyselinou!

Kauza televíznych zmeniek je na Najvyššom súde.Galéria fotiek (19)
Kauza televíznych zmeniek je na Najvyššom súde.
Zdroj: Vlado Anjel

BRATISLAVA - Kauzou televíznych zmeniek TV Markíza, v ktorej senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) uznal Mariana Kočnera a Pavla Ruska koncom februára tohto roka za vinných z ich falšovania, sa odvolací Najvyšší súd (NS) SR bude zaoberať dnes.


Aktualizované o 09:48 

Senát Najvyššieho súdu SR odročil verejné zasadnutie vo veci falšovania zmeniek televízie Markíza na 12. a 13. januára 2021. Pôvodne sa malo vo veci konať v utorok aj v stredu (16. 12.).

Hrozí im až 19
Galéria fotiek (19)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Aktualizované o 09:40

Rusko nemal utrpieť vážne zranenia. Podľa odporúčanej liečby si má preplachovať nos. Práceneschopnosť mu potvrdil známy doktor Peter Lipták. Ten istý lekár mu vystavil potvrdenie aj v novembri 2019, kedy sa odročilo pojednávanie v kauze zmenky. V tom čase Rusko tvrdil, že má problémy s krčnou chrbticou. Lipšic upozorňuje na obštrukcie.

Aktuálnu práceneschopnosť obžalovaného bývalého riaditeľa televízie Markíza spochybňuje aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. "Obžalovaný sa má večer pred pojednávaním chrániť pred nástrahami. Nenachádzam v stanovisku lekára, aby tam bolo konštatované, že stav Pavla R. je ohrozený," povedal Šanta. 

Hrozí im až 19
Galéria fotiek (19)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Aktualizované o 09:28

Rusko nedal súhlas na to, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti. Uviedol to jeho obhajca Marek Para. Ten súdu navrhuje, aby Ruska vylúčili na samostatné konanie. Prokurátor Ján Šanta s týmto návrhom súhlasí. Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic naopak navrhuje, aby Ruska okamžite zadržali.

Hrozí im až 19
Galéria fotiek (19)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Aktualizované o 09:12

Pojednávanie sa začalo, priviedli aj Mariana Kočnera, ktorý je stále vo väzbe. Pavol Rusko má len monitorovací náramok. Predsedníčka senátu číta jeho ospravedlnenie, v ktorom píše, že ho v noci napadli. Údajne mu do očí a úst mali vyliať kyselinu, Rusko preto nemôže rozprávať. 

Marian Kočner na Najyvššom
Galéria fotiek (19)
Marian Kočner na Najvyššom súde
Zdroj: Vlado Anjel

Na konanie v jeho neprítmnosti súhlas nedal, pretože chce byť na pojednávaní a klásť otázky.

Aktualizované o 08:03

Vyjadrenie prokurátora Jána Šantu

Aktualizované o 08:49

Podľa informácií DenníkaN mal Pavol Rusko skončiť v nemocnici. Tvrdí, že si bol včera zabehať a neznáma osoba ho poliala neznámou látkou. Či sa verejné zasadnutie uskutoční, je zatiaľ otázne. 

Zmenky
Galéria fotiek (19)
Zdroj: Vlado Anjel

Zmenky
Galéria fotiek (19)
Obhajca Pavla Ruska Marek Para
Zdroj: Vlado Anjel

Zmenky
Galéria fotiek (19)
Advokát Marek Kamenický
Zdroj: Vlado Anjel

Senát 4T v zložení Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková vytýčil verejné zasadnutie vo veci na utorok (15. 12.) a na stredu (16. 12.). Na zasadnutí, ktoré je naplánované v súlade s protiepidemiologickými opatreniami a s obmedzeným vstupom verejnosti, sa bude rozhodovať o odvolaní sa oboch procesných strán – teda obžalovaných aj dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu.

Hrozí im až 19
Galéria fotiek (19)
Kauza zmeniek na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
Zdroj: Topky/Peter Korček

Pôvodne sa malo o odvolaniach voči verdiktu prvostupňového súdu rozhodovať už v novembri, ale pre pandemickú situáciu NS SR verejné zasadnutie zrušil. Senát ŠTS predsedu Emila Klemaniča odsúdil dvojicu 27. februára na 19-ročný trest odňatia slobody. Marian Kočner dostal aj peňažný trest 10.000 eur. Obaja požiadali po záverečnom slove o konanie v neprítomnosti, a tak si rozsudok osobne nevypočuli.

Kauza televíznych zmeniek je
Galéria fotiek (19)
Zdroj: Vlado Anjel

Klemanič, okrem iného, v odôvodnení rozsudku uviedol, že prepis komunikácie Kočnera cez aplikáciu Threema a výpoveď bývalého príslušníka SIS Petra Tótha výrazne posilnili obžalobu. Pri výške trestu súd podľa jeho slov zohľadnil vysoké sumy, ktoré si za zmenky obžalovaní pýtali. Nárok na náhradu škody nebol Markíze priznaný vzhľadom na to, že skutočná škoda nevznikla, keďže zmenky neboli nikdy vyplatené.

Prokurátor pôvodne požadoval pre obžalovaných 20-ročný trest odňatia slobody. Kočner a Rusko podľa obžaloby po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur. Vo veci Štefana Ágha otvoril ŠTS v Pezinku pojednávanie 20 novembra.

Kauza televíznych zmeniek je
Galéria fotiek (19)
Zdroj: Vlado Anjel

Marian Kočner je zatiaľ jesenným verdiktom ŠTS neprávoplatne oslobodený spod obžaloby z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Odvolaním prokurátora sa bude zaoberať NS SR. Pavol Rusko je zase obžalovaný s členmi slovenského podsvetia aj z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej. V tomto prípade je najbližšie pojednávanie naplánované pred Okresným súdom Bratislava I na február 2021.

Hrozí im až 19 rokov: Najvyšší súd opäť odročil pojednávanie v kauze zmenky: Ruska mali poliať kyselinou!

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články