°C

Utorok, 26. január 2021. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

KORONAVÍRUS Biologický odpad z testovania skladujeme v súlade so zákonom, deklaruje ministerstvo

Minister obrany SR Jaroslav Naď
Minister obrany SR Jaroslav Naď
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
01.12.2020 15:45

BRATISLAVA - Ministerstvo obrany (MO) SR deklaruje, že pri skladovaní biologického odpadu, ktorý vznikol počas celoplošného testovania, postupuje zodpovedne, bezpečne a v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.


Ozbrojené sily SR uskladnili biologický odpad z testovania v priestoroch vojenského objektu Mokraď (okres Liptovský Mikuláš). "Plne si uvedomujeme, že ak narábame s biologickým odpadom, ktorý by mohol byť kontaminovaný akoukoľvek nákazou, je potrebné venovať nielen jeho uskladneniu, ale tiež likvidácii náležitú pozornosť. Preto to robíme presne tak, aby nedošlo k absolútne žiadnemu ohrozeniu obyvateľov ani životného prostredia," uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Minister odmietol, že by mal byť odpad skladovaný na základe osobitných podmienok. "Tento odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia. Preto sa na nás vzťahujú všeobecné podmienky ustanovené právnymi predpismi v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, najmä zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška MŽP SR," upozornil. Podmienkou na zhromažďovanie tohto odpadu je spevnená, nepriepustná a zabezpečená skladovacia plocha proti pôsobeniu škodlivých látok a pred pôsobením vonkajších vplyvov.

"To všetko uzamknutý a zabezpečený hangár vo vojenskom priestore Mokraď spĺňa," zdôraznil šéf rezortu obrany. Odpad môže byť podľa rezortu takto zhromažďovaný po dobu jedného roka. Naď doplnil, že rezort obrany a ani vojenská nemocnica nevykonávajú nakladanie s nebezpečným odpadom. "My ho zhromažďujeme, t. j. dočasne ukladáme na ďalšie nakladanie s týmto odpadom. Následne ho odovzdáme osobe oprávnenej na ďalšie nakladanie s ním," ozrejmil. Odpad si potom podľa neho môže prevziať zariadenie, ktoré je oprávnené na jeho zneškodnenie a nakladanie s ním. Môže to byť napríklad spaľovňa alebo môže byť prevzatý zberovou spoločnosťou.

Výroky Rašiho sú klamstvá, hraničiace so šírením poplašnej správy, hovorí Naď 

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda strany Hlas Richard Raši podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) klame o možnom ohrození životného prostredia i zdravia v súvislosti s uskladnením biologického odpadu z celoplošného testovania. Vyjadrenia označil na hrane trestného činu šírenia poplašnej správy. Zdôraznil, že odpad je bezpečne uložený v zabezpečnom sklade a žiadne riziká, ktoré naznačil Raši, nehrozia. „Odpad je uložený v špecializovaných vreciach, v sklade, ktorý je zabezpečený s ostrahou ako vojenský objekt, takže je to v tomto prípade najbezpečnejšie miesto," povedal Naď.

Podľa neho nie je vôbec pravda, že odpad musí byť okamžite zlikvidovaný, čo vzhľadom na nedostatočnú kapacitu zazmluvnenej spaľovne nie je možné. "Odpad musíme zlikvidovať do roka, takže vo verejnom obstarávaní nájdeme spoločnosti, ktoré sa o to postarajú,“ povedal Naď. Zopakoval, že uložením odpadu splnil rezort všetky podmienky príslušnej vyhlášky Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR a o celej záležitosti komunikoval s kompetentnými úradmi. Ani minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) si nemyslí, že vzniknutá situácia je oprávnenou zámienkou kritizovať Naďa a jeho rezort.

"To, že ten odpad deponovali pred definitívnou likvidáciou, je postup v kritickej a mimoriadnej situácii, ktorý možno nejde úplne podľa litery zákona, lenže ten myslí na mierové časy, v ktorých sa nenahromadí odpad tohto druhu v takom krátkom čase a takom množstve,“ povedal. Postup rezortu obrany a armády envirorezort v každom prípade podľa Budaja preverí. Nezaradený poslanec NR SR Richard Raši na utorkovom tlačovom brífingu žiadal o sprístupnenie informácií o skladovaní biologického odpadu po testovaní, či je dostatočne zabezpečený a či je všetko v súlade so zákonom. Obáva sa, že dlhodobejším skladovaním nebezpečného biologického materiálu vo vojenskom areáli Mokraď v Dolnom Kubíne môže prísť ku kontaminácii prostredia vysoko infekčnými látkami.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články