Streda, 8. december 2021. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Rekord pre mincu z Kremnice. Slovák za ňu zaplatí viac ako milión eur!

Jedinečný kremnický desaťdukát
Jedinečný kremnický desaťdukát
Zdroj: TASR - Dano Veselský
06.11.2020 19:02

BRATISLAVA - Cena jedinečného kremnického desaťdukátu vystrelila do nebies. Aukcia, ktorá sa konala v piatok (6. novembra) priniesla obrovský záujem o takmer 400-ročnú mincu. Nový majiteľ zaplatil za desaťdukát panovníka Ferdinanda III. 1 140 000 eur! Ide o svetový rekord pre mincu vyrazenú v Kremnici.


Desaťdukát získal slovenský investor, ktorý svojou ponukou prekonal záujemcov z ostatných krajín. Pomyselný finálový súboj v dražení zviedol Slovák s investorom z Česka, ktorý nakoniec mincu nezískal. Aukcia organizovaná spoločnosťou Macho & Chlapovič sa kvôli pandémii ochorenia COVID-19 konala bez sálovej účasti, prostredníctvom internetu a telefónov. Už pred samotnou aukciou bolo jasné, že desaťdukát nebude lacnou položkou. Minca vyrazená v Kremnici v roku 1642 mala vyvolávaciu cenu 200-tisíc eur.

„Ide o neskororenesačnú ručnú razbu kladivom z ručne rytého razidla. Tento konkrétny kus sme prvýkrát zachytili v aukcii v Amsterdame v máji 1926. Odvtedy migroval európskymi zbierkami až kým nepristál späť na Slovensku,“ povedal pred aukciou Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič.

Násobky dukátov panovníka Ferdinanda III. sú veľmi vzácne. Dôkazom toho je fakt, že predaj päť a desaťdukátov daného panovníka sme na našom území doteraz nezaznamenali. Desaťročia či storočia však mohli tieto mince ležať v lokálnych šľachtických zbierkach pred rozpadom Rakúsko-Uhorskej monarchie v roku 1918 a následne odišli spolu s ich majiteľmi skôr, ako boli zaznamenané.


Nástroje k článku


ZDROJ: Tlačová správa

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články