°C

Sobota, 5. december 2020. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

KORONAVÍRUS Ministerstvo spravodlivosti je presvedčené, že opatrenia majú dostatočný právny základ

Mária Kolíková
Mária Kolíková
Zdroj: Topky - Ján Zemiar
29.10.2020 13:20

BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR je presvedčené, že opatrenia na potlačenie pandémie majú dostatočný právny základ. Zároveň apeluje na právnikov, aby strážili princípy demokracie a právneho štátu kompetentne, so znalosťou veci a s rešpektom k ústavným hodnotám. Informovalo o tom tlačové oddelenie MS SR.


„Ak niekto tvrdí, že opatrenia proti ochoreniu COVID-19, napríklad nosenie rúška, zasahujú do jeho slobody, je to pravda, ale len v tom zmysle, v akom iné právne pravidlá zasahujú do našej slobody,“ argumentuje rezort. Toto podľa MS SR posudzujú súdy, a najmä Ústavný súd, ktorý potvrdil, že vyhlásený núdzový stav a obmedzenie slobody pohybu a pobytu je v súlade s Ústavou SR.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

„Nachádzame sa v situácii, na ktorú právny poriadok nemyslel, a hľadáme právne riešenia, ktoré považujeme za čo najbezpečnejšie a vyvažujúce aj hodnotu života a zdravia, aj iné ústavné hodnoty,“ uviedlo ministerstvo. Zároveň upozornilo, že sloboda bez pravidiel nie je skutočnou slobodou. „Sloboda nie je len možnosť robiť čokoľvek, čo chceme, ale najmä priestor, ktorý je vytvorený vďaka pravidlám,“ dodal rezort.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články