°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

Aktuálne máme takmer 900 pľúcnych ventilácií pre pacientov s KORONAVÍRUSOM

Pľúcna ventilácia
Pľúcna ventilácia
Zdroj: Getty Images
16.10.2020 16:32

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva SR deklaruje, že od začiatku pandémie nového koronavírusu postupuje zodpovedne a ponúka rozhodnutia na základe odporúčania odborníkov. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Reagovala tak na slová riaditeľa odboru zdravotníctva na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a lekára kraja Tomáša Szalaya, ktorý je aj členom pandemickej komisie.


Ten v rozhovore zverejnenom na webe BSK okrem iného uviedol, že sprísnené protipandemické opatrenia platné od štvrtka (15. 10.) prišli neskoro. Ministerstvo tvrdí, že zodpovedne a so zreteľom na pacienta a zdravotníka na prvom mieste postupuje aj v týchto dňoch, keď sa pandemická situácia zhoršuje. "Koordinujeme nemocnice, uspôsobujeme kapacitu lôžkového fondu súčasnému stavu, rovnako tak s predstihom nastavujeme kapacity lôžok. Z hľadiska počtu pľúcnych ventilácii sme tiež v predstihu pripravení. Aktuálne je na Slovensku k dispozícii takmer 900 pľúcnych ventilácií pre pacientov s COVID-19," vymenovala Eliášová.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


V prípade personálu na obsluhu pľúcnych ventilácií v nemocniciach deklaruje, že je zaškolený a prácu s ventiláciou ovláda. "Priebežne podľa potreby sa preškoľovanie zdravotníckych pracovníkov uskutočňuje," poznamenala. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sa Slovensko nachádza v náročnom období, preto miesto zneisťovania verejnosti žiada o konštruktívny prístup. "Keď budeme súdržní, spoločne pandémiu rýchlejšie zvládneme a vrátime sa všetci späť do bežného života," skonštatovala Eliášová. Szalay v rozhovore taktiež upozornil, že sa Slovensko rúti do situácie, keď môže skolabovať zdravotný systém, a ak aktuálne opatrenia začnú fungovať, v najlepšom scenári bude v krajine denne pribúdať 5000 nových prípadov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Zároveň informoval, že už 11. septembra na pandemickej komisii odsúhlasili návrh na sprísnenie opatrení a za ohniská nákazy označili rodinné oslavy a svadby, avšak o niekoľko dní bol návrh "zmietnutý zo stola". Sprísnené opatrenia Slovensko podľa neho prijíma o vyše mesiaca neskôr, medzitým sa však už rozhoreli ohniská na Orave, v Bardejove a aj inde po Slovensku. Szalay označuje krízovú komunikáciu smerom k verejnosti za veľmi zlú. Rôzni účastníci krízového tímu a riadenia podľa neho rozprávajú odlišné veci. "Tým pádom zneisťujú verejnosť a nahrávajú možno konšpiračnej scéne," skonštatoval. Za veľké zlyhanie považuje, že nebolo dobre komunikované, na čo sú protipandemické opatrenia dobré.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články