°C

Nedeľa, 25. október 2020. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

Detaily o včerajšom rekordnom počte prípadov KORONAVÍRUSU: Premiér očakáva tisícový denný trend

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Rick Bowmer
01.10.2020 19:00

BRATISLAVA - Regionálne úrady verejného zdravotníctva kvôli včerajšiemu počtu nových prípadov v súhrnnom stanovisku odprezentovali informácie o tom, kde sa nachádzajú hlavné ohníská a odkiaľ nachádzali kontakty, vďaka ktorým sa podarilo nájsť nové prípady. Už teraz je jasné, že najviac ich bolo v Bratislave, Košiciach, Dolnom Kubíne, Bardejove, Nových Zámkoch, Prievidzi, Senici a v Nitre.


Regionálne úrady podľa vlastných slov teraz zabezpečujú potrebné protiepidemické opatrenia.

Informácie z ostatných regiónov

Jednotlivé úrady zároveň vydali súhrnné správy o tom, v ktorých lokalitách boli nové prípady zaznamenané a aj to, za akých podmienok sa vírus šíril.

Bardejov: Zväčša ide o aktívne dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, naďalej pribúdajú potvrdené prípady v súvislosti s nedávno organizovanými svadobnými hostinami. Potvrdené prípady COVID-19 sú v epidemiologickej súvislosti.

Košice: Prevažne ide o aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov zo známych ohnísk nákazy. Zaznamenané boli aj ochorenia v jednom z podnikov, zamestnávateľ postupuje v zmysle vypracovaného krízového plánu. Zaznamenané boli aj importy zo zahraničia.

Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages

Nové Zámky: Väčšinou ide o dohľadané kontakty potvrdených prípadov COVID-19, epidemiologická súvislosť je s pozitívne testovanými osobami z prostredia dvoch základných škôl v okrese Nové Zámky. Ochorenie sa potvrdilo aj u osôb, ktoré sa ako hráči aj ako fanúšikovia zúčastnili futbalového zápasu.

Dolnom Kubíne, Prievidzi a v Nitre: Prevažnú väčšinu tvoria aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov COVID-19, v niektorých prípadoch sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

V týchto dňoch tvoria prírastky hlavne dohľadané kontakty

Práve dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy a kontakty jednotlivých prípadov COVID-19 tvoria podľa úradov prevažnú časť prípadov v ostatných dňoch. "Ochorenie bolo potvrdené v rodinách, na pracoviskách, v zariadeniach sociálnych služieb, u ľudí po účasti na rôznych návštevách či podujatiach. Obzvlášť rizikové sú stretnutia s väčším počtom účastníkov – napríklad v poslednom období sme COVID-19 potvrdili u ľudí po účasti na svadobných hostinách, na ktorých sa zišli známi z celého Slovenska, v dôsledku čoho sa ochorenie rozvetvilo do viacerých okresov. V menšej miere zaznamenávame aj importy zo zahraničia," píše Úrad verejného zdravotníctva.

Detaily o včerajšom rekordnom
Zdroj: Topky/Maarty

Matovič očakáva, že dôsledky opatrení nebudú viditeľné hneď

Vo štvrtok sme podľa slov premiéra zaznamenali dva rekordy. Ide o počet pozitívne testovaných, ktorých bolo 797 a počet vykonaných testov, ktorých bolo 9170. Ako dodal, je vidieť, že na Slovensku máme vyššie kapacity na testovanie. Premiér sa domnieva, že antigénové testy sú efektívnym spôsobom na rýchle plošné vychytenie lokálneho ohniska. Tento týždeň bude podľa neho vrchol nakazených ľudí novým koronavírusom medzi 800 až 1000 denne. "Práve preto som tlačil na pílu od minulého týždňa, že sa musíme zomknúť a nabrať odvahu na prísnejšie opatrenia," poznamenal Matovič.

Detaily o včerajšom rekordnom
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

"Najbližšie dva týždne príliš dosahy opatrení vidieť nebudú, pretože inkubačná doba vírusu je približne desať dní," poznamenal premiér. Verí, že opatrenia, ktoré sa prijali, zlomia vývoj krivky. "Ak by sa nám to spoločným úsilím nepodarilo, budeme musieť prijímať aj silnejšie ochranné opatrenia," dodal.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články