°C

Piatok, 30. október 2020. Meniny má Šimon, Simona, zajtra Aurélia.

Vláda napravila krivdu z minulosti voči ženám: Pozrite si, kedy pôjdu do dôchodku!

Zdroj: thinkstockphotos.com
25.09.2020 07:51

BRATISLAVA - Parlament prijal veľmi dôležitý zákon, ktorý pomôže ženám ročníkov 1957 - 1963, ktoré boli diskriminované pri zavedení dôchodkového stropu. Vyhlásili to predstavitelia koalície vo štvrtok na tlačovej konferencii po tom, ako parlament prijal novelu zákona o sociálnom poistení 140 hlasmi.


Na Slovensku začal platiť ústavný zákon, ktorý rieši dôchodkový strop. Ten bol stanovený na 64 rokov, avšak ženy idú do dôchodku skôr za každé jedno vychované dieťa. Platná zmena však diskriminovala ženy narodené v rokoch 1957 až 1963, ktorým sa neodpočítavalo šesť mesiacov za výchovu dieťaťa. To sa však zmení.

Vláda definitívne schválila nový model 13. dôchodkov: TABUĽKA prezradí, o koľko si prilepšíte

"Prijali sme veľmi dôležitý zákon, naprávame jednu obrovskú skrivodlivosť, ktorú tu napáchala bývalá vláda Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (nezaradený)," vyhlásil predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár. Podľa jeho slov vláda musela na toto opatrenie nájsť peniaze. "Stojíme za ľuďmi, bojujeme za obyčajných ľudí. Až táto vláda koná. Toto je jasný príklad, ako sa vláda správa k ľuďom. Za minulej vlády sa nemyslelo úplne na všetkých dôchodcov," tvrdí Kollár.

Jedna z predkladateliek novely zákona o sociálnom poistení Petra Krištúfková (Sme rodina) tvrdí, že viac ako 140.000 žien sa môžu tešiť z náprav. "Pred vyše rokom prišli za mnou tieto ženy s prosbou, či by sme sa ich neujali, lebo vtedajší koaliční poslanci nevedeli naplniť ich prosby. Nezohľadňoval sa im ústavný princíp, aby mohli ísť do dôchodku skôr za každé jedno vychované dieťa. Sú to ženy, ktoré celý život dreli, vychovali pre tento štát deti a zaslúžia si oddych a čas na trávenie s rodinou," povedala Krištúfková. Teší ju, že dôjde k nápravám.

Vláda napravila krivdu z
Zdroj: Topky:Ján Zemiar

"Verím, že im prijatie tohto zákona pomôže navrátiť vieru v spravodlivosť," povedala Krištúfková. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) upozornil, že rezort financií si nevymýšľal, keď hovoril "o prázdnej špajzi" v súvislosti s verejnými financiami po skončení bývalej vlády. "Musíme 430 miliónov eur použiť ešte na nápravu toho, o čo boli tieto ženy ukrivdené bývalou vládou. Napriek tomu, že sme uprostred krízy. Táto vláda myslí na všetky skupiny ľudí, nielen na dôchodcov, ale aj na tých, ktorí majú nárok na skorší odchod do dôchodku, rodiny s deťmi," vyhlásil Krajniak.

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) tvrdí, že vo štvrtok sa ukázala pravda. "Vláda pod taktovkou Smeru-SD klamala. Vyšla najavo pravda, zavádzali ľudí. Dnes tieto ženy dostali zadosťučinenie. Toto opatrenie, ktoré schválili poslanci, stojí peniaze," vyhlásil Heger. Premiéra Igora Matoviča (OĽANO) tiež teší prijatie novely zákona o sociálnom poistení. "Je to veľmi veľká vec pre Slovensko. Bol som svedkom siahodlhých debát, kde nájsť peniaze a videl som, ako Boris Kollár, Eduard Heger, bojovali ako levy, napriek tomu, že sa nachádzame vo veľmi ťažkej kríze. Som veľmi rád, že sme túto krivdu odstránili," podotkol premiér, ktorý je hrdý na vládnu koalíciu, že "dotknuté ročníky žien podržali".

Prijatím novely zákona bude naplnený ústavný princíp a odpočíta sa ženám týchto ročníkov polrok za každé vychované dieťa. Druhou kategóriou, ktorej sa novela dotkne, sú ženy, ktoré budú mať mix odpočtu rokov plus kompenzáciu, treťou kategóriou sú ženy, ktoré sa spravodlivosti nedočkali a odišli do dôchodku bez toho, aby bol naplnený ústavný princíp a nebol im odpočítaný polrok za dieťa. Zástupkyne dotknutých žien zhodnotili, že boje o túto nápravu boli zložité, ale teší ich výsledok.

"Chcem vysloviť nesmiernu vďaku. Som šťastná za všetky ženy, ktoré sme zastupovali. Som šťastná aj za to, že dnes sa dal aj taký kult matke, pretože matka v našej spoločnosti, pokiaľ si ju nebudeme uctievať, tak sa prestanú rodiť deti, a to nechceme," dodala právnička Viera Kubicová, ktorá tieto ženy zastupovala.

Fico to považuje za divadlo

Ak by nebol na Slovensku ústavne zastropovaný dôchodkový vek na 64 rokov, tak by sa ženám, ktoré vychovali deti, nemohlo pomôcť vôbec. Tvrdí to opozičná strana Smer-SD s tým, že hnutie OĽANO v minulosti hlasovalo proti tomuto opatreniu. Predseda strany Robert Fico preto považuje štvrtkové vyjadrenia premiéra Igora Matoviča k tejto téme o tom, že "prijatie novely je veľkou vecou pre Slovensko", za divadlo.

Vláda napravila krivdu z
Zdroj: Topky/Maarty

"Keby sme takto nezastropovali dôchodky, tak by ľudia odchádzali do dôchodku vo veku 70 a viac rokov, ako si vždy želala pravicová vláda. V súčasnosti sa odchádza do dôchodku vo veku okolo 62 rokov a tým, že je nastavený určitý automat, ktorý sa zastaví o niekoľko rokov, tak v budúcnosti ľudia pôjdu do dôchodku maximálne vo veku 64 rokov," priblížil Fico na tlačovej konferencii. Proti tomuto návrhu sa podľa jeho slov postavil Matovič ako bývalý opozičný politik.

"Vtedy hovoril, že Fico posiela expresom Slovensko 'do Grécka', že za toto zaplatíme neuveriteľné peniaze. Tento istý Matovič sa tu vo štvrtok postaví, falošne plače a vykrikuje, že ako sme my ublížili nejakým ženám narodených v rokoch 1957 - 1963. Takže aká pravda?" pýta sa Fico. Zároveň vyčíslil, že vlani ministerstvo práce vyčlenilo 33 miliónov eur na kompenzáciu týchto ročníkov dotknutých žien. Navyše, sa vedie spor na Ústavnom súde SR vo veci kvality zastropovania dôchodkového veku.

"Stále máme pochybnosti o tom, čo je ústavné a čo nie, ale dali sme prednosť zákonu, ktorý vo štvrtok v parlamente prešiel, 140 poslancov hlasovalo za vrátane 26 poslancov Smeru-SD. O čom to tu rozpráva Igor Matovič? Keby nedošlo k zastropovaniu dôchodkového veku na 64 rokov v budúcnosti tak nemôžeme pomôcť ženám," vyhlásil Fico.

Poslanci strany podľa jeho slov za novelu zákona o sociálnom poistení hlasovali preto, že "dali prednosť sociálnym istotám". "O akých 430 miliónoch eur tu hovorí Kollár, že je dosah? V stanovisku vlády sa hovorí o odhade pre rok 2021 vo výške 51 miliónov eur. Štvrtkové divadlo bolo trápne a smiešne," adresoval koaličným predstaviteľom Fico.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články