Sobota, 17. apríl 2021. Meniny má Rudolf, zajtra Valér.

Ferratám na Skalke hrozí uzavretie: Horskí záchranári bijú na poplach, výzva všetkým turistom!

Na snímke skalolezci vo Via ferrate na Skalke pri Kremnici
Na snímke skalolezci vo Via ferrate na Skalke pri Kremnici
Zdroj: TASR - Dano Veselský
16.09.2020 08:05

KREMNICA – Horská záchranná služba (HZS) vzhľadom na množstvo zásahov na ferratách na Skalke pri Kremnici počas posledných dní v utorok dôrazne vyzvala všetkých návštevníkov, aby pred výstupom dôkladne zvážili svoje sily a schopnosti a neuvážene nevystupovali cestami, ktoré sú nad ich sily. Informovala o tom na svojej webovej stránke.


Zdôraznila, že turisti tým vystavujú seba, ďalšie osoby nachádzajúce sa na ferrate i zasahujúcich záchranárov vysokému riziku úrazu či smrteľnej nehody. "Pokiaľ bude počet zásahov na ferratách stúpať, HZS bude nútená z dôvodu ochrany života a zdravia návštevníkov horských oblastí podniknúť právne kroky vedúce k zníženiu náročnosti ferrát alebo aj k ich uzavretiu pre širokú verejnosť. Z tohto dôvodu sa chystá v najbližších dňoch rokovanie medzi zástupcami mesta Kremnica a HZS," uvádzajú horskí záchranári.

V utorok dopoludnia potreboval ich pomoc 48-ročný turista, ktorý vypadol vo ferratovej ceste Fúha. Jeho pád stlmil ferratový set, muž zostal visieť. Pomoc mu privolal jeho kamarát. HZS ho pomocou lanovej techniky spustila na zem.

Ďalšie zásahy záchranárov HZS na ferrate v Kremnických vrchoch Krátko po ukončení zásahu v ceste „F“ - úha boli...

Uverejnil používateľ Horská záchranná služba Utorok 15. septembra 2020

 

"Krátko po ukončení zásahu v ceste Fúha HZS na Skalke vyrazila na pomoc 26-ročnej vysilenej turistke vo ferratovej ceste Výzva. Žena sa nachádzala pod previsom a už nebolo v jej silách dostať sa vyššie. Do príchodu záchranárov jej ďalší lezci pomáhali udržať sa v ceste. Horskí záchranári na mieste zistili, že pomoc potrebuje aj jej 32-ročný priateľ, ktorý vypadol a zostal visieť v spodnej časti tejto cesty," dodala HZS. Oboch pomocou lanovej techniky spustili na zem.

Ferratám na Skalke hrozí
Zdroj: hzs


Galéria

Na snímke skalolezci vo

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články