Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

VIDEO Klus: Nevieme si predstaviť zavedenie päťdňovej karantény pre vstup z Česka

Martin Klus
Martin Klus
Zdroj: Topky/Maarty
14.09.2020 16:15

BRATISLAVA - Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) si nevie predstaviť, že by sa pre vstup na Slovensko z Českej republiky zaviedol režim päťdňovej karantény a testovania, čo sú aktuálne opatrenia pre príchod z červených krajín.


Povedal to pred pondelkovým rokovaním ústredného krízového štábu. Zároveň dodal, že zavedenie opatrení predpokladá, keďže Česká republika už dosiahla čísla, ktoré v minulosti stačili na zaradenie krajín na tzv. červený zoznam.

Klus uviedol, že v súvislosti s príchodom z Českej republiky by si vedeli predstaviť opatrenia na škále od merania teploty na hraniciach, cez obmedzenia na pobyt v krajine na 24 alebo 48 hodín, až po negatívne testovanie. "Nevieme si predstaviť, že by sme práve vďaka problému, že tam máme množstvo študentov, cezhraničných zamestnancov, prešli do režimu päťdňovej karantény a testovania, tak ako je to pre červené krajiny dnes," povedal novinárom Klus.

Ak by sa napríklad prijalo opatrenie, že pre vstup na územie Slovenska bude potrebný trojdňový negatívny test na COVID-19, bude sa musieť toto opatrenie podľa Klusa zaviesť pre všetky krajiny EÚ. Dodal, že ešte minulý týždeň navrhovali, aby sa Česká republika pre plynulejší priebeh stala najprv žltou krajinou, až následne červenou krajinou.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Pondelkové zasadnutie ústredného krízového štábu sa má zaoberať aj prípadným zaradením Českej republiky medzi takzvané červené krajiny. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) ešte po piatkovom (11. 9.) zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR informoval, že Česko pribudne na zoznam takzvaných červených krajín. Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko. Novými menej rizikovými krajinami budú Švédsko, Bulharsko a Kanada.


Galéria

Martin Klus

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Topky

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články