Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Ministerstvo navrhuje, aby u nás pôsobili americkí vojaci: Ich prítomnosť nie je novinkou

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Staff Sgt. Timothy Moore/U.S. Air Force via AP
11.08.2020 17:08

BRATISLAVA - Ministerstvo obrany (MO) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky. Účelom ich prítomnosti bude poskytovanie poradenstva a výcviku pre vojakov Ozbrojených síl SR.


„Je veľmi dôležité zdôrazniť, že tento návrh neznamená nijakú novinku v pôsobení amerických vojakov na Slovensku. Príslušníci ozbrojených síl USA pôsobili na našom území už aj v minulosti, pretože ide o dlhodobú a kontinuálnu spoluprácu s naším kľúčovým spojencom na vysokej úrovni vrátane intenzívnej vojenskej spolupráce v oblasti vojenského výcviku, cvičení a poradenstva,“ zdôraznil minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň dodal, že ide o pôsobenie celkovo štyroch amerických vojakov, a to bez vojenskej techniky.

V prípade schválenia návrhu by príslušníci ozbrojených síl Spojených štátov amerických plnili úlohy výcviku a poradenstva pri rozvíjaní spôsobilostí pre civilno-vojenskú spoluprácu (CIMIC – „Civil-Military Cooperation“) a psychologických operácií  tímov ozbrojených síl (PSYOPS – „Psychological Operations“). Zároveň by to znamenalo prehĺbenie spôsobilostí Ozbrojených síl SR potrebných pre splnenie záväzku Slovenska prispieť do Síl okamžitej reakcie NATO.

Z predloženého materiálu ďalej vyplýva, že príslušníci ozbrojených síl USA by boli v prípade schválenia návrhu dislokovaní v rámci posádky v Martine, pričom na Slovensku by pôsobili od 1. októbra 2020 po dobu 36 mesiacov v deväťmesačných rotáciách. Náklady spojené s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl USA by boli hradené americkou stranou. Návrh je v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 13. augusta 2020, pričom rezort obrany ho chce na rokovanie vlády predložiť začiatkom budúceho týždňa.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články