°C

Piatok, 30. október 2020. Meniny má Šimon, Simona, zajtra Aurélia.

MIMORIADNE Matovič ostáva vo funkcii: Nekonečná diskusia, hlasovanie prišlo po 15-tich hodinách

Predsedu vlády SR Igora Matoviča sa opozícii nepodarilo odvolať počas mimoriadnej schôdze
Predsedu vlády SR Igora Matoviča sa opozícii nepodarilo odvolať počas mimoriadnej schôdze
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
24.07.2020 08:05

BRATISLAVA - Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) ostáva vo funkcii. Opozičný návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi podporilo v Národnej rade SR iba 47 zo 125 prítomných poslancov. Matovič čelil odvolávaniu pre kauzu jeho diplomovej práce, ale aj pre jeho pôsobenie v kresle premiéra.


K hlasovaniu poslanci pristúpili po približne 15-hodinovej diskusii. Vystúpilo v nej vyše 30 rečníkov, medzi nimi premiér, podpredsedovia parlamentu aj ministri. Koalícia bránila šéfa exekutívy, kritizovala opozíciu. Tá poukázala na viaceré dôvody, pre ktoré by Matovič nemal byť v kresle predsedu vlády.

Matovič čelil odvolávaniu po prvý raz od nástupu do funkcie. Opozícia podala návrh po medializovaní kauzy jeho diplomovej práce. Dôvodov na odchod premiéra z funkcie vidí viacero, uviedla napríklad neplnenie sľubu premiéra či odchyľovanie sa od programového vyhlásenia vlády.

Predsedu vlády SR Igora
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Status po hlasovaní

Matovič svoje zotrvanie vo funkcii krátko po hlasovaní "oslávil" opäť statusom. Tentokrát si vybral citát Milana Rastislava Štefánika.

MIMORIADNE Matovič ostáva vo
Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Opozícia nebola pripravená

Opozícia nebola dobre pripravená na odvolávanie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), odrazilo sa to na diskusii v pléne Národnej rady (NR) SR. Skonštatoval to predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš po hlasovaní o vyslovení nedôvery premiérovi. Matovič opozičný pokus o odvolanie ustál. Poďakoval koaličným partnerom, že ho podržali. Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová dodala, že kauza je pre nich hlasovaním uzavretá a môžu sa venovať reformám.

Predsedu vlády SR Igora
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

"Budeme od zajtra pracovať na tom, aby sme pomohli ľuďom na Slovensku," dodal Šipoš s tým, že treba ísť ďalej a orientovať sa na to podstatné. Premiér poznamenal, že ich čaká ešte veľa práce. "Vláda získala podporu, pre SaS je týmto celá kauza uzavretá," povedala Zemanová. Neprítomnosť niektorých poslancov SaS v pléne počas odvolávania odôvodnila tým, že prítomní boli všetci, ktorí mohli.


Galéria

Predsedu vlády SR Igora Predsedu vlády SR Igora Predsedu vlády SR Igora Predsedu vlády SR Igora

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: TASR/Jakub Kotian

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články