°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Krajčí vylúčil komunitné šírenie KORONAVÍRUSU: Prehovoril o rizikových miestach!

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
08.07.2020 15:58

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí vylúčil, že by na Slovensku bolo komunitné šírenie nového koronavírusu. Rovnako nehovorí ani o druhej vlne. Povedal to v stredu po rokovaní vlády. Slovákom dovolenkujúcim najmä v Chorvátsku vyslovene odporúča výlety do prírody a vyhýbanie sa sociálnym kontaktom.


„Prípady zatiaľ vieme dohľadať, sú to importy zo zahraničia. O druhej vlne by sme hovorili vtedy, keby sme zaznamenali naozaj exponenciálny nárast,“ povedal. Šéf slovenského rezortu zdravotníctva zároveň uviedol, že v prípade podozrenia sa majú ľudia obrátiť či už na svojho lekára, príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, prípadne na portál korona.gov.sk.

Rizikové sú najmä oslavy

Za najrizikovejšie v súčasnosti považuje oslavy v uzavretých priestoroch, nočné kluby, diskotéky či hromadné podujatia, kde sú ľudia veľmi blízko pri sebe. „Toto sú naozaj tie miesta, kde sa nám tá infekcia vie veľmi rýchlo rozšíriť,“ doplnil.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Doplnil, že pokiaľ by začali vznikať ohniská a v rámci kontaktov by bolo príliš veľa nakazených, Krajčí nevylúčil zavádzanie nejakých nových protiepidemiologických opatrení. Pripomenul, že dôležité je, aby sa nenakazili rizikové skupiny, najmä seniori či bezdomovci.

Marek Krajčí
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Zmysel v paušálnom testovaní všetkých, ktorí prichádzajú napríklad z Maďarska či z Rakúska, nevidí. Poukázal tiež na to, že v súčasnosti funguje na Slovensku 48 mobilných odberových miest, v ktorých sa vykonávajú testy na prítomnosť nového koronavírusu. Podľa Krajčího sú rovnomerne rozmiestnené po celom Slovensku.

„Chceli by sme, aby operátori každému človeku zo zahraničia rozposlali SMS správu, kde bude mať zoznam nie bezpečných krajín, a zároveň eventuálne nejakú linku, kde si bude môcť okamžite online vyplniť formulár,“ dodal.


Galéria

Minister zdravotníctva SR Marek Minister zdravotníctva SR Marek Marek Krajčí

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články