°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Výbor rieši viacerých funkcionárov: VIDEO Medzi nimi je aj Fico kvôli kaštieľu vo Vinosadoch

Výbor bude riešiť aj Fica
Výbor bude riešiť aj Fica
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
08.07.2020 15:34

BRATISLAVA - Predseda Smeru-SD a poslanec Národnej rady SR Robert Fico má parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií doručiť stanovisko s vysvetlením, ako prebehla odplata za využívanie kaštieľa vo Vinosadoch. Členovia výboru tiež v stredu rozhodli o tom, že stanovisko má poskytnúť aj subjekt, ktorý Ficovi služby poskytoval.


Hrozí mu pokuta

Šéf Smeru-SD má stanovisko doručiť do desiatich dní. Podľa predsedu výboru Richarda Rašiho hrozí Ficovi sankcia vo výške dvanástich platov, pričom neexistuje možnosť zníženia sankcie. Podnet týkajúci sa využívania kaštieľa Ficom podala Nadácia Zastavme korupciu. Domnieva sa, že pobyt mohol byť neoprávneným darom. Fico má podľa Rašiho predložiť všetky argumenty a dôkazy, aby podanie nadácie vyvrátil.

VIDEO Tlačová konferencia Richarda Rašiho

Možný neoprávnený dar

Šéf Smeru-SD mal podľa svojich slov využívať rehabilitačnú časť objektu vo Vinosadoch, ktorú mu ponúkli známi. Nadácia tvrdí, že z Ficových vyjadrení nie je jasné, či a ako presne prebehla odplata za pobyt v kaštieli. "Využitie rehabilitačnej časti kaštieľa sa tak javí ako dar, ktorý poslanec Robert Fico mohol prijať neoprávnene," upozorňuje nadácia a pripomína, že podľa zákona verejný funkcionár nesmie prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov alebo získavať iné výhody v súvislosti s výkonom svojej funkcie. Preto požiadala výbor o prešetrenie daru vo forme využitia služieb súkromného kaštieľa vo Vinosadoch.

Výbor rieši viacerých funkcionárov:
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Ušlo sa aj ostatným

Stanovisko má výboru doručiť aj poslanec parlamentu Ľudovít Goga (Sme rodina) na základe podnetu od nadácie Zastavme korupciu. Goga podľa nadácie uviedol v majetkovom priznaní, že nevykonáva podnikateľskú činnosť. Nadácia tvrdí, že podľa rakúskeho obchodného registra bol jediným majiteľom aj konateľom firmy so sídlom vo Viedni.

Výbor tiež začal konanie napríklad voči exšéfke Súdnej rady SR Lenke Praženkovej, ktoré sa týka nesúladu medzi jej príjmami a majetkami. Pokiaľ by výbor dostal informácie, ktoré presahujú kompetencie výboru, posunú ich podľa Rašiho ďalej.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) má zase vysvetliť, prečo poberal odmenu za výkon funkcie v orgánoch spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) ako poslanec hlavného mesta Bratislavy. Ako poslanec parlamentu totiž za výkon tejto funkcie odmenu prijímať nemal.


Galéria

Výbor bude riešiť aj

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články