°C

Utorok, 7. júl 2020. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

Podniky na Slovensku musia dodržiavať prísne pravidlá: FOTO Vyskúšali sme, ako je to u našich susedov

Reštaurácia K1 v Brne.
Reštaurácia K1 v Brne.
Zdroj: Maarty
01.06.2020 05:55

BRATISLAVA/BRNO - Už niekoľko dní si Slováci môžu užívať terasy reštaurácii, ale aj vnútorné priestory. Avšak za prísnych hygienických opatrení, ktoré musí dodržiavať aj personál, aj zákazníci. V Čechách sú pravidlá o trochu voľnejšie.


Uvoľňovanie ekonomiky, ktorá bola doteraz zmrazená pre boj proti koronavírusu, umožnilo prevádzkarom majiteľom barov a reštaurácii opäť fungovať. Avšak mnohí sa sťažujú, že podmienky, za ktorých môžu opäť začať zarábať, sú v niektorých prípadoch nereálne. 

REPORTÁŽ Hranice sú otvorené, máte 48 hodín! VIDEO Vyskúšali sme to na vlastnej koži: Pozor na jednu vec

Na Slovensku sú samozrejmosťou rúška, ideálne aj rukavice a dezinfečné prípravky pre personál. Zákazníci môžu sedieť len po dvoch, prípadne rodina s deťmi. Medzi stolmi musí byť dvojmetrový rozostup a po každom zákazníkovi sa musí stôl dezinfikovať. Rovnako by si zákazníci mali zložiť rúško len v čase nevyhnutom na jedenie alebo pitie. 

Podniky na Slovensku musia
Zdroj: Topky/Maarty

Podniky na Slovensku musia
Zdroj: Topky/Maarty

Vonku je to s nosením rúšok trochu benevoletnejšie a čerstvý vzduch si môžete užívať aj bez neho, pokiaľ ste od cudzík ľudí vzdialený viac ako päť metrov. 

Česi sú benevolentnejší

Keďže od 27. mája môžu Česi a Slováci vycestovať do krajiny na 48 hodín bez nutnosti karantény, boli sme sa pozrieť, aké pravidlá fungujú u našich bratov. Zastavili sme sa v Brne v reštaurácii Steakhouse K1.

Reštaurácia K1 v Brne.
Zdroj: Maarty

Reštaurácia K1 v Brne.
Zdroj: Maarty

Už na prvý pohľad bolo vidno, že u našich susedov sú pravidlá trochu voľnejšie. Na terase si teplý deň užívalo množstvo zákazníkov. V Čechách totiž platí, že ak prídete skupina, môžete sedieť aj viacerí. Avšak čačníci a kuchári mali na tvárach rúška, na bare bol dezinfekčný prípravok na ruky a papierové utierky. 

Personál v českej reštaurácii K1 musí pracovať v rúškach.
Reštaurácia K1 v Brne.
Zdroj: Maarty

Reštaurácia K1 v Brne.
Zdroj: Maarty

Na ulici nie je nosenie rúšok prikázané. Rovnako, ako u nás, ich však aj Česi musia mať vo verejnej doprave, na zastávkach a všeobecne tam, kde sa koncentruje množstvo ľudí. 


Galéria

Reštaurácia K1 v Brne. Reštaurácia K1 v Brne. Reštaurácia K1 v Brne. Reštaurácia K1 v Brne. Reštaurácia K1 v Brne.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články