Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

KORONAVÍRUS V Bratislave podrobne testovali vodu: TOTO sú výsledky

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA - Všetky testy na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 zo vzoriek odpadovej vody v desiatich čistiarňach spravovaných Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS) v Bratislavskom i Trnavskom kraji skončili s negatívnym výsledkom.


"Sme radi, že okrem preventívnej informácie pre potreby BVS môžeme ešte viac upokojiť aj verejnosť, keďže nulová prítomnosť nového koronavírusu vo vzorkách odpadových vôd veľmi pravdepodobne potvrdzuje minimálne rozšírenie choroby medzi obyvateľstvom," uviedol generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš.

Experti BVS odobrali vzorky odpadovej vody z čistiarní odpadových vôd v Devínskej Novej Vsi, Holíči, Modre, Petržalke, Pezinku, Senci, Senici, Skalici, Šaštíne-Strážach a Bratislave-Vrakuni. Takisto nechali otestovať aj tri vzorky odpadových kalov. Testovanie zabezpečili laboratóriá súkromných spoločností i Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) Bratislava. Na projekte spolupracuje aj hlavné mesto SR Bratislava prostredníctvom svojich odborníkov.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Aj keď sa doteraz nepotvrdil prípad prenosu SARS-CoV-2 prostredníctvom odpadovej vody, v zahraničí prebiehajú rôzne experimenty, ktoré pomocou zisťovania prítomnosti fragmentov koronavírusu SARS-CoV-2 v týchto vodách sledujú nakazenie celej populácie. Na celoeurópskej aktivite a vývoji metódy, ktorá pomáha detekovať vírus v odpadových vodách, spolupracujú aj vedci z bratislavskej STU.

"Je to nová metóda v prípade COVID-19, no v minulosti bola použitá pri detekcii drog či iných ochorení," priblížil člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík. "Cieľom je schopnosť detekovať prostredníctvom tejto metódy prítomnosť koronavírusu v prostredí komunít či celých sídlisk a promptne tak zachytiť prípadný nástup ďalšej vlny nákazy," ozrejmil vedec a biochemik.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články