°C

Sobota, 6. jún 2020. Meniny má Norbert, zajtra Róbert.

KORONAVÍRUS Klus: Záujem vrátiť sa na Slovensko v pondelok prejavilo 1130 ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
06.04.2020 17:25

BRATISLAVA - Prostredníctvom webového formulára Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktorý zriadil rezort na registráciu Slovákov v zahraničí plánujúcich sa vrátiť domov, využilo počas pondelka do 13.00 h túto možnosť približne 1130 ľudí. Uviedol to štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.


"Slovákom v zahraničí sme od 6.00 h rozposlali v spolupráci s mobilnými operátormi vyše 110.000 esemesiek," uviedol v tejto súvislosti Klus. Priznal, že plánovaný počet prihlásených Slovákov na www.navraty.mzv.sk s plánom vrátiť sa domov komplikuje situáciu s repatriáciou vzhľadom na ubytovacie kapacity. "Bude to mať zásadný dosah na kapacity, ak by sa títo ľudia hoci aj postupne rozhodli vracať na Slovensko," priznal Klus. V súčasnosti je možnosť podľa jeho slov ubytovať 160 až 200 repatriantov denne.

Zdôraznil však, že je potrebné nájsť ďalšie kapacity na poskytnutie karanténnych ubytovaní, a to aj vzhľadom na medializovaný prípad, keď v rámci jednej kolóny repatriantov z Tirolska bolo zachytených 34 pozitívnych prípadov na nový koronavírus.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Podľa jeho slov sa rozširujú kapacity napríklad prostredníctvom stredoškolských internátov. "Mám informácie, že sa tak deje v Banskej Bystrici i Banskej Štiavnici," informoval. Ministerstvo vnútra má tiež rokovať s majiteľmi hotelov či penziónov, ktoré by na potreby karanténnych staníc poskytli svoje zariadenia. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) potvrdil, že ak má rezort ponuky od majiteľov ubytovacích zariadení, rokuje s nimi.

Od pondelkového rána od 7.00 h v súvislosti s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu platí, že každý, kto vstúpi na územie SR po tomto čase, musí ísť do izolácie do určených zariadení na čas nevyhnutný na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia COVID-19. V prípade negatívneho výsledku testu sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovom súhrnnom období 14 dní. To musia dodržiavať aj osoby žijúce v spoločnej domácnosti.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: TASR - Daniel Veselský

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články