°C

Štvrtok, 28. máj 2020. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

Iniciatíva Kto pomôže Slovensku vyzbierala vyše 756-tisíc eur, Amazon venuje pol milióna

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
31.03.2020 13:16

BRATISLAVA – Verejnosť aj firmy prostredníctvom iniciatívy Kto pomôže Slovensku vyzbierali na pomoc zdravotníckym zariadeniam doteraz viac ako 756-tisíc eur. Aktuálne minutých 450 922 eur z vyzbieranej sumy putovalo najmä na nakúp rukavíc a chirurgických rúšok. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe iniciatívy.


Zdravotníckym zariadeniam momentálne stále najviac chýbajú chirurgické rukavice. Iniciatíva eviduje dopyt po 261 284 kusoch, doteraz sa jej podarilo odovzdať 39 250 párov rukavíc. Aktuálne potrebujú 31 449 kusov dezinfekcií na ruky a 24 091 rukavíc. Medzi nedostatkovým tovarom sú aj respirátory, ochranný overal či okuliare.

O pomoc najviac žiadajú nemocnice, ambulancie, zariadenia sociálnych služieb, ale tiež lekárne, záchranná služba či rôzne občianske združenia. Uchádzať sa o ňu môžu však aj štátne či súkromné zariadenia, ktoré sa starajú o pacientov nakazených koronavírusom. Rovnako tiež domovy sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov ako aj samosprávy a organizácie poskytujúce starostlivosť o zraniteľné skupiny obyvateľstva. Urobiť tak môžu prostredníctvom webu Kto pomôže Slovensku.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Iniciatíva vznikla s cieľom pomôcť slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu cez prehľadný systém financovania a zabezpečenia materiálnej pomoci. Ako uvádza na svojej internetovej stránke, všetkého je nedostatok a často nemajú ani samotní zdravotníci dostatok pomôcok, aby sa chránili.

„Chceme prepojiť všetkých, ktorí vedia a chcú pomôcť Slovensku zvládnuť toto ťažké obdobie a prostredníctvom finančnej alebo materiálnej pomoci doplniť chýbajúci zdravotnícky materiál tam, kde systém nestíha,“ uvádza iniciatíva.

Amazon venuje 500-tisíc eur 

Americká technologická spoločnosť Amazon venuje 500 tis. eur slovenským humanitárnym organizáciám na podporu tých, ktorí sú postihnutí krízou COVID-19. Podpora zahŕňa dar v hodnote 350 tis. eur Slovenskému Červenému krížu a 150 tis. eur je určených na podporu miestnych organizácií v komunitách, v ktorých zamestnanci spoločnosti žijú a pracujú.

“Sme si plne vedomí negatívnych dopadov pandémie na spoločnosť. Ako zamestnávateľ a investor v týchto ťažkých časoch chceme podporovať miestne komunity v okolí našich logistických centier," uviedla PR & Community manažérka pre Amazon v regióne centrálnej a východnej Európy Blanka Fijołek.

Amazon tiež spustil AWS (Amazon Web Services), iniciatívu na podporu výskumu a vývoja diagnostiky, ktorá spočíva v rýchlej a presnej detekcii a testovaní na ochorenie COVID-19. Program vznikol na podporu ľudí, ktorí pracujú na rýchlejšom uvedení lepších a presnejších diagnostických riešení na trh a na podporu lepšej spolupráce medzi organizáciami, ktoré sa zaoberajú podobnými problémami.

V rámci toho sa Amazon zaviazal k počiatočnej investícii vo výške 20 mil. dolárov na výskum diagnostiky, inovácií a vývoja, s cieľom urýchliť porozumenie a detekciu ochorenia COVID-19 a na vývoj ďalších inovatívnych diagnostických riešení na zmiernenie budúceho výskytu infekčných ochorení.

Americký technologický gigant pôsobí na Slovensku od roku 2011, kedy otvoril svoju korporátnu kanceláriu v Bratislave. V roku 2017 otvoril v okrese Galanta aj najväčšie reverzné logistické centrum pre svoj rovnomenný globálny internetový obchod. Do Serede prichádzajú neprevzaté alebo zákazníkmi vrátené zásielky z celej Európy.

Logistické centrum zaberá plochu 64 000 metrov štvorcových a je vybavené najvyspelejšími technológiami a riešeniami. Podľa posledných údajov zamestnával Amazon celkovo na Slovensku 2 600 pracovníkov.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Getty Images

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články