°C

Piatok, 10. júl 2020. Meniny má Amália, zajtra Milota.

KORONAVÍRUS Prijatím prísnych opatrení išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty, tvrdí Kollár

Boris Kollár
Boris Kollár
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
29.03.2020 14:13

BRATISLAVA – Prijatím prísnych opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom to povedal predseda NáR SR Boris Kollár (Sme rodina).


Nemyslí si preto, že Slovensko čaká podobný scenár ako Taliansko, kde v dôsledku šírenia koronavírusu denne umierajú stovky ľudí. Kollár sa v tejto súvislosti poďakoval za opatrenia, ktoré v začiatkoch prijala vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD). Zdôraznil však, že ak ľudia nebudú dodržiavať vládou nariadené opatrenia, je možné, že sa časom sprísnia.

Podpredseda Smeru-SD Richard Raši v relácii uviedol, že koronavírus neprekvapil len Slovensko, ale všetky štáty. „Dôrazne však opakujem, že naša vláda nenechala novej vláde prázdnu špajzu, ako to zvykne hovoriť terajší premiér Igor Matovič (OĽaNO). Nechali sme tam aj prostriedky z eurofondov, ktoré môže vláda na boj s koronavírusom použiť,“ priblížil Raši.

KORONAVÍRUS Prijatím prísnych opatrení
Zdroj: Topky/Ján Zeman

Premiér Igor Matovič dnes predstavil sériu ekonomických opatrení, ktoré majú v čase krízy pomôcť zamestnancom, firmám a samostatne zárobkovo činným osobám. Štát bude preplácať povinne zatvoreným prevádzkam štyri pätiny mzdy zamestnancov a peniaze pošle aj firmám a živnostníkom, ktorých tržby v čase pandémie výraznejšie klesli. Zároveň poskytne bankové záruky za úvery pre firmy, predĺži karanténnu OČR do konca karanténnych opatrení a odloží platby odvodov a preddavkov na daň z príjmov pri poklese tržieb.

O 13. dôchodku

Boris Kollár podporuje vyplácanie 13. dôchodku. Podotýka však, že je to istý nadštandard a ak by kríza okolo nového koronavírusu trvala dlhšie, v štátnej pokladnici na to nebudú peniaze. Vyhlásil to s tým, že štát musí teraz v prvom rade pomáhať zvládnuť krízu firmám, podnikateľom i zamestnancom. Bývalý vicepremiér pre investície a informatizáciu a súčasný parlamentný poslanec Richard Raši vyhlásil, že Smer-SD bude trvať na tom, aby seniori dostali 13. dôchodok.

Boris Kollár počas mediálneho

Kollár avizuje, že štát sprísni opatrenia, ak bude krivka nakazených narastať. Ľudí vyzval k zodpovednosti a dodržiavaniu pravidiel. Nie je podľa neho správne, ak napríklad teraz ľudia húfne chodia v Bratislave na Železnú studničku a dunajskú hrádzu. Otvorenie nových prevádzok však považuje za správny krok, ak sa ľudia budú správať zodpovedne.

Sme na jednej lodi

Zároveň umožní započítanie doteraz neuplatnenej straty. Rašimu v týchto opatreniach chýba pomoc veľkým zamestnávateľom a jednoosobovým eseročkám. Ide o prvú sériu opatrení, ktoré má vláda prijať v utorok 31. marca. Kollár informoval, že ak vláda stihne dané opatrenia schváliť, tak parlament by o nich mohol rokovať v utorok 31. marca v popoludňajších hodinách, prípadne v stredu 1. apríla.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Predseda parlamentu na záver povedal, že v tejto situácii by sa politici nemali deliť na koalíciu a opozíciu. „Sme na jednej lodi, preto musíme postupovať spoločne,“ dodal Kollár.


Galéria

Boris Kollár Boris Kollár počas mediálneho

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: TASR/Jakub Kotian

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články