°C

Piatok, 10. apríl 2020. Meniny má Igor, zajtra Július.

Podozrenie na koronavírus už aj na Slovensku! Testovali muža z bratislavskej Petržalky

Zdroj: SITA/AP/Aaron Favila
26.01.2020 18:57

BRATISLAVA - Koronavírus na Slovensku v nedeľu nebol potvrdený. Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR situáciu veľmi pedantne monitoruje. Uviedla to hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Podozrenie bolo podľa portálu tvnoviny.sk zaznamenané u muža z bratislavskej Petržalky.


"Na Slovensku koronavírus k dnešnému dňu nebol potvrdený. Rezort však robí všetky preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany obyvateľstva. Rezort má situáciu pod kontrolou a aj s cieľom nešíriť paniku bude v pondelok o téme komplexne spolu s odborníkmi informovať," zdôraznila Eliášová. Predseda vlády SR Peter Pellegrini zvolal na pondelok krízový štáb z dôvodu aktuálnej situácie okolo koronavírusu. "Na stretnutí sa premiér bude informovať, aká je aktuálna situácia v Európe a ako je Slovensko pripravené reagovať a chrániť našich občanov pred nákazou," uviedol v nedeľu Úrad vlády (ÚV) SR. 

Podozrenie na koronavírus už
Zdroj: SITA/Nathan Denette/The Canadian Press via AP

Riziko šírenia ochorenia v Európe je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa mierne. Turistom, ktorí cestujú do postihnutej oblasti, odporúča zaočkovať sa proti chrípke najmenej dva týždne pred cestou. Mikas ďalej odporúča vyhýbať sa miestnym trhom, kde sa predávajú ryby a živé zvieratá, a vyhýbať sa kontaktu s nimi. Ľudia by mali dodržiavať prísnu osobnú hygienu a hygienu potravín. 

Šokujúce slová sestričky z epicentra smrtiaceho vírusu: Čína tají hrozivú pravdu, preverovali aj Slováka!

"Cestujúci by mali kontrolovať svoj zdravotný stav 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti, horúčku, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť," hovorí Mikas. Poznamenal tiež, že v prípade klinických príznakov po návrate z postihnutej krajiny je potrebné vyhľadať lekára. Dôležité je informovať ho i o cestovateľskej anamnéze.


Galéria

Cestujúci majú na tvári

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články