°C

Nedeľa, 24. január 2021. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Studená sprcha pre Prešov: Čachre-machre s peniazmi po tragédii?! Rázna reakcia mesta

Tretí deň demolácie bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove.
Tretí deň demolácie bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove.
Zdroj: TASR – Roman Hanc
14.01.2020 15:35

PREŠOV - Mesto Prešov nesúhlasí s tvrdeniami týkajúcimi sa objednávky na záchranné práce na Mukačevskej ulici po výbuchu plynu a výberu firmy, šíriace sa na sociálnych sieťach. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Tomeka žiadna iná firma okrem vybranej nepredložila konkrétnu cenovú ponuku.


Ako uviedol, vzhľadom na mimoriadnu situáciu vyhlásenú 6. decembra 2019, ktorá naďalej trvá, bolo povinnosťou mesta bezodkladne zrealizovať záchranné práce.

Prečítajte si aj: Šéf demolačných prác poslal Prešovčanom dojemný list: Otvorene aj o paneláku smrti, stačilo kýchnuť a...

"V čase trvania mimoriadnej situácie viacero firiem z vlastnej iniciatívy oslovilo mesto Prešov, pričom nám žiadna z nich nepredložila konkrétnu cenovú ponuku. Prioritou bolo zabezpečenie ochrany zdravia a majetku ľudí, a preto sme striktne odmietli rokovať a vyjednávať o cene so spoločnosťami, ktoré sa špekulatívnym spôsobom snažili získať túto zákazku," zdôraznil Tomek.

Zdemolovaná bytovka po výbuchu.
Panelák v Prešove po
Zdroj: Facebook/Polícia SR

Pri hľadaní firmy s vhodným technickým vybavením mesto podľa jeho slov komunikovalo so siedmimi spoločnosťami. "Vzhľadom na charakter vzniknutej situácie a požiadaviek na plynulé pokračovanie prác na mieste tragédie bola vybraná firma Matijka s. r. o., ktorá bola schopná zabezpečiť kontinuálny priebeh asanačných prác, bezodkladne po ukončení činnosti špecializovanej českej firmy Cannoneer group s. r. o.,“ povedal Tomek.

Poznamenal, že ani jedna zo siedmich firiem, okrem vybranej, nechcela vopred predložiť cenovú ponuku. "Až po tom, ako mesto zverejnilo predbežnú objednávku na záchranné práce, sa jednotlivé firmy začali ozývať s tým, že by práce dokázali zrealizovať lacnejšie ako firma Matijka," povedal.

Viac než milión

Na záchranné práce v súvislosti s výbuchom plynu na Mukačevskej ulici mesto vystavilo objednávku v objeme 1,1 milióna eur. Podľa radnice je predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných prác.

Náklady na samotný vývoz sutín boli podľa Tomeka predbežne vyčíslené na približne 350.000 eur vrátane DPH.

Tragédia, ktorá šokovala Slovensko

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici č. 7 na prešovskom sídlisku 6. decembra 2019 neprežilo sedem ľudí, jedna osoba je nezvestná. Bytovku búrali od 16. do 18. decembra. Krízový štáb rozhodol, že je potrebné ju asanovať celú. 

Na pomoc pre obyvateľov výbuchom poškodeného bytového domu sa 19. januára 2020 uskutoční koncert v prešovskej Handball Aréne. Celý výťažok z koncertu bude použitý na zabezpečenie nového alebo náhradného bývania, bude uložený a zverejnený na už zriadenom transparentnom účte mesta Prešov. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.


Galéria

Tretí deň demolácie bytovky Zdemolovaná bytovka po výbuchu.

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články