Na Európu sa ženie silný vetrisko: RADAR Slovensko súžia viaceré nepriazne, hrozia aj záveje | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Na Európu sa ženie silný vetrisko: RADAR Slovensko súžia viaceré nepriazne, hrozia aj záveje

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SHMÚ, Windy, Getty Images, TASR
12.12.2019 13:30

BRATISLAVA – Vietor, sneh, poľadovica, snehové jazyky a záveje či vietor na horách. Uvedené nepriazne už o pár hodín potrápia Slovensko. V týchto dňoch sa na Európu ženie silný vietor a výdatnejšie sneženie, na čo zas upozorňuje nemecká meteorologická služba DWD.


Počas dneška v brázde nízkeho tlaku vzduchu, zasahujúcej od severozápadu do strednej Európy, postúpi od západu do našej oblasti zvlnené frontálne rozhranie.

Predpoveď počasia
Zdroj: Predpovede.sk

Čítajte aj: Prvá predpoveď počasia na Vianoce: Meteorológovia veštia veľkú zmenu deň pred Štedrým večerom!

Piatok

Od západu postúpi do strednej Európy ďalší frontálny systém spojený s tlakovou nížou so stredom nad Severným morom.

Očakávaná teplota o 12:00 hod.
SHMÚ vydal výstrahy.
Zdroj: SHMÚ

Na viacerých miestach bude snežiť, na strednom Slovensku aj výdatnejšie. V nižších polohách sa vyskytne aj dážď alebo dážď so snehom. Ojedinele hrozí tvorba poľadovice a snehových jazykov.

Predpoveď počasia
Zdroj: Predpovede.sk

Do rána sa ochladí na +3 až -2 stupne, na severe bude ojedinele chladnejšie. Cez deň sa oteplí na -1 až +4 stupne, na juhovýchode bude aj teplejšie. Spočiatku bude fúkať slabý, postupne juhovýchodný až južný vietor rýchlosťou 3 až 8, na juhozápade miestami okolo 10 m/s (10 až 30, 35 km/h), v nárazoch miestami okolo 17 m/s (60 km/h). Na horách hrozí prudký vietor až víchrica.

Sobota

V brázde nízkeho tlaku vzduchu sa bude nad karpatskou oblasťou vlniť frontálne rozhranie.

Očakávaná teplota o 12:00 hod.
SHMÚ vydal výstrahy.
Zdroj: SHMÚ

Bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach sa vyskytne dážď alebo dážď so snehom, od cca 600 m sneženie. Na západe neskôr ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Možnosť tvorby poľadovice.

Predpoveď počasia
Zdroj: Predpovede.sk

Do rána sa ochladí na +3 až -2 stupne. Počas dňa sa teplota vyšplhá na +1 až +6 stupňov, na juhozápade bude ojedinele teplejšie. Fúkať bude prevažne juhozápadný vietor rýchlosťou 2 až 7 m/s (5 až 25 km/h), zrána prechodne slabý vietor.

Nedeľa

Za zvlneným frontálnym rozhraním sa nad našu oblasť rozšíri od juhozápadu výbežok vyššieho tlaku vzduchu. Zároveň začne vo vyšších vrstvách ovzdušia prúdiť od západu do strednej Európy teplý vzduch.

Očakávaná teplota o 07:00 hod.
SHMÚ vydal výstrahy.
Zdroj: SHMÚ

Bude jasno až polojasno. Spočiatku sa miestami vyskytne zväčšená oblačnosť a lokálne slabý dážď, na horách sneženie. Najnižšia nočná teplota poklesne +2 až -4 stupne. Najvyššia denná teplota vystúpi na 3 až 9 stupňov.

Predpoveď počasia
Zdroj: Predpovede.sk

Slovensko potrápia výstrahy

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal prvostupňové výstrahy pred vetrom, snežením, poľadovicou, snehovými jazykmi a závejmi a vetrom na horách.

Vietor, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až 45 km/h, môže v piatok od cca 12. do 17. hodiny zasiahnuť vyznačené regióny Bratislavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Trnavského kraja.

SHMÚ vydal výstrahy.
Zdroj: SHMÚ

Sneženie v piatok od približne 7. do 19. hodiny hrozí v okresoch Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja. Vo vyznačených lokalitách sa ojedinele, najmä na horských priechodoch, očakáva výskyt sneženia, pri ktorom spadne 10 až 15 cm nového snehu.

SHMÚ vydal výstrahy.
Zdroj: SHMÚ

Poľadovica od piatkovej polnoci zhruba 16. hodiny potrápi všetky zvýraznené okresy s výnimkou Bratislavského kraja.  

SHMÚ vydal výstrahy.
Zdroj: SHMÚ

Varovanie pred snehovými jazykmi a závejmi sa vzťahuje na vyznačené regióny Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického, Prešovského a Žilinského kraja. Výstraha nadobúda platnosť v piatok od 4. do 22. hodiny.  

SHMÚ vydal výstrahy.
Zdroj: SHMÚ

Vietor na horách hrozí v piatok od 9. do 18. hodiny v lokalitách Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja.

SHMÚ vydal výstrahy.
Zdroj: SHMÚ

Na Európu sa ženie silný vietor

Nemecká meteorologická služba DWD varuje pred príchodom turbulentného počasia. V nasledujúcich dňoch bude silný vietor, ktorý môže v nárazoch dosahovať rýchlosť až 110 km/h, sužovať západnú a severozápadnú Európu.

„Vo štvrtok začne zosilňovať vietor nad Veľkou Britániou. V Írsku sa nárazy vetra zastavia až na 100 km/h, a vo Francúzsku sa očakávajú nárazy vetra až do 90 km/h,“ spresnila Dagmar Honsová z Meteopress. Z noci na piatok naberie vietor na sile v krajinách Beneluxu, Dánsku a Nemecku. Ako ukazujú predpovedné modely, na severe bude dosahovať rýchlosť až 110 km/h, v ostatných oblastiach v nárazoch okolo 90 km/h.  

Na Európu sa ženie
Zdroj: Reprofoto/Windy
 

Nepriaznivé počasie má na svedomí hlboká tlaková níž, ktorá v utorok vyčíňala nad Islandom. Oblasť postihla búrka, ktorú sprevádzalo husté sneženie a vietor, ktorého sila je porovnateľná s hurikánom piatej kategórie. Sever Islandu bol odrezaný od elektriny.   

Tlaková níž ovplyvní počasie aj v Nemecku. Na západ prinesie výdatné dažďové zrážky, do ostatných častí sneženie. „V piatok bude veterno aj v Španielsku, Taliansku a Česku. Tu vietor dosiahne rýchlosť do 55 km/h, v horských oblastiach 75 km/h,“ doplnila Honsová.          


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
VIDEO: Windy

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články