Kauza zmeniek pokračuje: Súd chce vidieť originály, očakáva sa výpoveď znalcov | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Kauza zmeniek pokračuje: Súd chce vidieť originály, očakáva sa výpoveď znalcov

Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek
Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek
Zdroj: Jan Zemiar
10.11.2019 14:58

BRATISLAVA – Znalci z odboru písmoznalectva, ktorí skúmali pravosť sporných zmeniek TV Markíza, budú vypovedať pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý si ich originály vypýtal od Okresného súdu (OS) Bratislava V. Na OS Bratislava V sa o nich rozhodovalo v civilnom konaní. Po zatiaľ poslednom z pojednávacích dní v Ústave na výkon väzby Bratislava to v stredu (6. 11.) uviedol obhajca televízie Daniel Lipšic.


„Niektoré zmenky boli na civilnom súde Bratislava V a podľa informácií predsedu senátu si súd vyžiadal originály do trestného spisu,“ uviedol Lipšic s tým, že či sa v spise už nachádzajú, nevie. Počas hlavného pojednávania sa však zmenky na súde fyzicky určite objavia. Špecializovaný trestný súd pojednával v kauze zmeniek už 13 dní, avšak zmenky samotné na súde ešte neboli skúmané. Tie skúmali aj znalci Erika Straková a Milan Nouzovský a tí k tomu prídu vypovedať 18. novembra.

Schválené čítanie z Threemy

V kauze zmeniek bola v ostatných dňoch povolená komunikácia z Threemy Mariana Kočnera ako dôkaz. Tú čítal najmä prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, obhajca Markízy Daniel Lipšic, ale aj obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Martin Pohovej a samotný Marian Kočner, napriek tomu, že ju označuje za fantazmagorickú.

Ján Šanta na súde čítal komunikáciu z aplikácie Threema
Kauza zmeniek pokračuje: Súd
Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian Kočner je obžalovaný aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.


Galéria

Marian Kočner počas hlavného Ján Šanta na súde

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články