°C

Štvrtok, 4. jún 2020. Meniny má Lenka, zajtra Laura.

Úrady varujú pred zubnými pastami, šampónmi či sprchovými gélmi na FOTO, pozor, sú veľmi nebezpečné

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
02.11.2019 07:00

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v EÚ ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Slovinsku, Litve, Nemecku, Taliansku a Nórsku. Ide o zubné pasty, šampóny a sprchové gély, telové mlieka, farbu na vlasy a farby na tetovanie.


Zubné pasty

V štyroch zubných pastách značky Apatite z Južnej Kórey, Professional Toothpaste, Denta Care Toothpaste, Apatite Newchito Plus-1 Toothpaste, Apatite Whitening Toothpaste, ktoré vyrába spoločnosť Sungwon Pharmaceutical, sa nachádza kyselina aminokaprónová. Tá podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa patrí medzi hemostatiká, teda látky používané v medicíne na zvýšenie zrážania krvi.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR,

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR,

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR,

Šampóny a sprchové gély

Šampóny a sprchové gély nemeckej značky Bevola, konkrétne sprchový gél 3v1 Energy Kick, šampón - mandľové mlieko, sprchový gél - mango a broskyňa, sprchový gél - šípová ruža, obsahujú zvýšený počet mikroorganizmov pluralibacter gergoviae. „Výrobky pri používaní by mohli predstavovať riziko pre spotrebiteľov,“ varuje hygienik. 

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR,

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR,

Výrobca už nariadil stiahnutie predmetných výrobkov z trhu aj od spotrebiteľa. „Predajca v Slovenskej republike – Kaufland Slovenská republika v.o.s. uverejnil oznam pre spotrebiteľov o stiahnutí výrobkov: Bevola sprchový gél – šípová ruža, 500 ml,  výrobná dávka: 91410019, čiarový kód: 4337185216060 a Bevola sprchový gél – mango a broskyňa, 500 ml, výrobná dávka: 91400019, čiarový kód: 4337185216046 z predaja aj o možnosti vrátenia predmetných výrobkov,“ informoval Mikas.


Čítajte aj: Zdravie slovenských detí ohrozuje kozmetika na FOTO: Rodičia, radšej sa jej vyhnite


Telové mlieka na bielenie pokožky

Nebezpečné látky sa nachádzajú aj v telových mliekach na bielenie pokožky značky Radiant Glow botanical pôvodom z Anglicka a v mlieku značky Fair and White, ktoré sa vyrába vo Francúzsku. „Vyššie uvedené výrobky na bielenie pokožky obsahujú látku hydroquinone,“ upozornil hygienik s tým, že je to v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR,

„Hydrochinón je látka, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie,“ dodal Mikas.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR,

Farba na vlasy 

Úrady varujú aj pred čiernou farbou na vlasy Premiun Quakity Henna Powder od značky Mayuri Henna, ktorú vyrába firma Mayuri Herbal Care z Indie. „Vo výrobku sa nachádza látka -p-phenylenediamine (PPD - 9,8 hmot. %), ktorá nie je uvedená v zozname zložiek. Na výrobku tiež chýbajú bezpečnostné upozornenia, ktoré je potrebné uvádzať v súvislosti s touto látkou pri použití v kozmetických výrobkoch. Taktiež nie je uvedený na obale zmiešavací pomer,“ spresnil odborník.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR,

Farby na tetovanie 

Nebezpečenstvo bolo odhalené aj vo farbách na tetovanie, ktoré pochádzajú z USA. Ide o výrobky Bright Sunshine Tattoo a Mahoney Gangster Grey Dark and Lovely Tattoo značky Intenze, a o NUCLEAR GREEN Tattoo značky Eternal Ink.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR,

„Vo vyššie uvedených farbách na tetovanie boli zistené látky -o-toluidine, anisidine a prekročené množstvo polycyklických aromatických uhľovodíkov, čo nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up,“ upozornil Mikas.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články