Názory na zmeny po roku 1989 v krajinách V4: Slováci sú pesimisti, rýchlo zabudli na nedostatok | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Názory na zmeny po roku 1989 v krajinách V4: Slováci sú pesimisti, rýchlo zabudli na nedostatok

Tuzex
Tuzex
Zdroj: TASR/František Kocian
11.11.2019 23:00

BRATISLAVA – Najoptimistickejší z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sú pri porovnaní situácie v rokoch 1989 a 2019 Poliaci. Z nich až 74 % si myslí, že väčšina ľudí sa má ekonomicky lepšie v súčasnosti než počas komunizmu. Na druhom mieste z regiónu sú Česi (61 %), na treťom Maďari (47 %) a na štvrtom Slováci (45 %). To, že v súčasnosti je situácia horšia, si naopak myslí 38 % Slovákov, 31 % Maďarov, 17 % Čechov a 9 % Poliakov.


Vyplýva to z rozsiahleho prieskumu názorov na politické a ekonomické zmeny za uplynulých 30 rokov Pew Research Center, ktorý sa uskutočnil od 13. mája do 12. augusta tohto roka v 17 krajinách na vzorke takmer 19.000 respondentov. Jeho výsledky prezentovali koncom októbra v Globsec Policy Institute v Bratislave.

Poliaci ostávajú najoptimistickejší aj v odpovedi na otázku o tom, kto mal benefit zo zmien po roku 1989. Až 68 % Poliakov uviedlo, že to boli bežní ľudia. Rovnaký názor má 54 % Čechov, 42 % Slovákov a 41 % Maďarov. Slováci a Česi (po 91 %), ale aj Maďari a Poliaci (po 89 %) sa výrazne zhodli na tom, že úžitok zo zmien mali politici. S výhodami pre podnikateľov súhlasili rovnako Česi a Poliaci (po 89 %), za nimi Slováci (80 %) a Maďari (78 %).

Tuzex
Názory na zmeny po
Zdroj: TASR/František Kocian

Na otázku, či sa deti majú v súčasnosti lepšie ako ich rodičia, odpovedalo kladne 57 % Poliakov, 51 % Čechov, 46 % Slovákov a 37 % Maďarov. Priaznivý názor na Európsku úniu má 84 % Poliakov, 70 % Slovákov, 67 % Maďarov a 52 % Čechov. Členstvo svojej krajiny v EÚ vníma ako dobrú vec  67 % Poliakov, 59 % Slovákov, 52 % Maďarov a 40 % Čechov.

Výsledky prieskumu zhodnotil ekonóm Vladimír Vaňo ako relatívne optimistické, najmä pokiaľ ide o sociálne zmeny a stotožnenie sa s demokratickým systémom. Diskusiu o 30 rokoch transformácie podľa neho trocha deformuje nedostatočné povedomie o minulosti. Pripomenul, že centrálny plánovací systém skolaboval.

Tuzex
Názory na zmeny po
Zdroj: TASR/František Kocian

"Ľudia rýchlo zabudli na nedostatok tovarov, na rady na relatívne bežné tovary vrátane ovocia, poradovník na spotrebné tovary, na kvalitatívne obmedzenia, ktoré súvisia s uplatnením sa, s cestou za rekreáciou, prácou a štúdiom. Prevládol spomienkový optimizmus, napríklad na dotované ceny potravín vyrábané pod výrobné náklady,“ priblížil Vaňo.

Pre porovnanie uviedol susedné Rakúsko, ktoré nie je príkladom "drsného" kapitalizmu, ale trhovej ekonomiky so sociálnymi aspektmi a reguláciou namierenou práve na spokojnosť širokých vrstiev. Za 40 rokov dokázal tento mechanizmus, že Rakúsko hospodársky výrazne predbehlo Československo, pripomenul ekonóm.


Galéria

Tuzex Tuzex Tuzex

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články