Rekordy padali po celej krajine: Tohtoročné babie leto bolo extrémne teplé | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Rekordy padali po celej krajine: Tohtoročné babie leto bolo extrémne teplé

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
25.10.2019 22:05

BRATISLAVA - Tohtoročné tzv. babie leto, ktoré sa v našich klimatických pomeroch zvykne prejavovať veľmi teplým, málo veterným a suchým počasím, tento rok prekvapilo, tvrdí Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.


Babie leto podľa meteorológov nemalo celkom štandardný priebeh a v niektorých dňoch uplynulých dvoch týždňov sa objavili aj mimoriadne až extrémne vysoké maximálne a minimálne denné teploty vzduchu. Od pondelka 14. októbra na pomerne veľkom počte meteorologických staníc na Slovensku zaznamenali prekonanie teplotných rekordov. Napríklad v utorok (22. 10.) bol rekord najvyššej dennej teploty vzduchu prekonaný na viac ako 32 staniciach.

Na mnohých meteorologických staniciach na západnom Slovensku zaznamenali aj zatiaľ najneskorší výskyt letného dňa, teda dňa s teplotou vyššou ako 25 stupňov Celzia, v histórii meteorologických meraní a pozorovaní. "V niektorých prípadoch, napríklad na stanici Bratislava-Koliba, sa tento dátum posunul až o desať dní neskôr," uviedol SHMÚ.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články