Sobota, 4. február 2023. Meniny má Veronika, zajtra Agáta.

Vražda novinára a mafia na Úrade vlády: Slovenský seriál natvrdo zobrazuje dnešnú realitu

Za sklomGaléria fotiek (3)
Za sklom

BRATISLAVA - Marian Vozner, Talian Badala, Kapitán či Majka Drobná. Aj to sú mená, ktoré sa objavili v najnovšom dieli jojkárskeho seriálu Za sklom. Kým predošlé dve série boli viac krimi a slovenskej reality sa dotýkali len okrajovo, posledná séria je až desivo reálna.


Základom celého príbehu tretej série, ktorá bude mať o dve časti viac ako predošlé dve, je smrť novinára. Scenáristi si ako námet zobrali vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice, z ktorej objednávky je obvinený Marian Kočner. 

Seriál Za sklom zobrazuje
Galéria fotiek (3)
Marian Vozner
Zdroj: Reprofoto/TV JOJ

Aj napriek tomu, že množstvo postáv má úplne iné mená, každému je jasné, že sú inšpirované reálnymi ľuďmi, akými sú Marian Kočner, Robert Fico, Robert Kaliňák, objaví sa aj Pavol Rusko alebo Antonino Vadala. 

Drobná Trošková

Scenáristi nevynechali ani hlavnú štátnu radkyňu Majku Drobnú, ktorá ovláda predsedu vlády. Do seriálu sa dostala aj už zľudovelá hláška expremiéra Roberta Fica "Neotravujte, tu sme pri žatve". Pravda, trochu pozmenená. "Neotravujte, tu sme pri t*tkaní," zaznie vo filme. 

Seriál Za sklom zobrazuje
Galéria fotiek (3)
Majka Drobná ako hlavná štátna radkyňa a premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Reprofoto/TV JOJ

„V tretej sérii sa dostávame až do najvyšších miest, teda k bývalému predsedovi vlády, bývalému ministrovi vnútra,“ povedal v rozhovore pre Aktuality producent Rasťo Šesták. Seriál tak odkrýva mafiu napojenú na najvyššiu politiku. 

Ave, ja

Jednou z najvýraznejších postáv je Marian Vozner, ktorého si zahral Maroš Kramár. Vozner celkom nespochybniteľne stvárňuje Mariana Kočnera, ktorý je v súčasnosti vo väzbe pre kauzu zmenky a obvinený je aj v prípade vraždy Jána Kuciaka. 

V seriáli sú použité doslovné vyhrážky, ktoré Kočner adresoval Kuciakovi, keď mu povedal, že bude zbierať špinu na jeho rodinu. "Garantujem vám, že skončíte s písaním," povedal Kočner Kuciakovi, aj Vozner novinárovi v seriáli. Svoje miesto v seriáli dostalo aj medzi Kočnerom a ďalšou obvinenou v prípade vraždy, Alenou Zsuzsovou, Ave ja. 

"V našom seriáli je tento svet veľmi skorumpovaný, mocichtivý a prehnitý. Scenár vznikol pritom oveľa skôr, než bola uverejnená komunikácia Kočnera z Threemy. A teraz je zrejmé, že sa to naozaj naplnilo. Že to naozaj má tieto obludné rozmery," povedal v rozhovore Šesták.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články