K stromu, ktorý v Nitre zabil chlapca, sa nikto nehlási: Každý odmieta priznať zodpovednosť | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

K stromu, ktorý v Nitre zabil chlapca, sa nikto nehlási: Každý odmieta priznať zodpovednosť

Miesto tragédie v Nitre
Miesto tragédie v Nitre
Zdroj: TASR - Milan Ivanič
01.10.2019 18:10

NITRA - K stromu, ktorého odlomený konár v pondelok v Nitre usmrtil 14-ročného chlapca, sa nikto nehlási. Strom rastie pri rieke Nitra na pozemku v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku. Ten však tvrdí, že k tragédii došlo na cyklotrase, podľa uzatvorenej zmluvy za bezpečnosť na nej zodpovedá mesto.


Mesto Nitra podľa Henricha Vargu z Mestského úradu v Nitre ešte 4. marca upozornilo Slovenský vodohospodársky podnik na zlý stav stromu. Vodohospodári podľa neho o dva dni neskôr odpovedali, že strom nie je na ich pozemku. Radnica vyrúbala na jar dva rizikové topole v susedstve, ktoré rástli na pozemku cirkvi, s ktorou má mesto v tomto smere dobrú spoluprácu. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) priznáva, že vodný tok Nitra ohraničený ochrannými múrikmi je v ich správe a údržbe, netýka sa to však cyklotrasy. Práve po nej kráčalo v pondelok osem žiakov základnej školy.

"V zmysle uzatvorenej nájomnej zmluvy medzi SVP a Nitrou bolo dohodnuté, že mesto Nitra bude zriaďovať, spravovať a prevádzkovať cyklistický chodník pozdĺž rieky Nitra v území mesta. V tejto zmluve sú upravené povinnosti prevádzkovateľa cyklotrasy, pričom za bezpečnosť na cyklotrase zodpovedá jej prevádzkovateľ voči tretím osobám, ktoré používajú cyklistickú cestu,“ informoval Tomáš Januš z referátu komunikácie SVP.

Na jar tohto roku sa podľa Januša na mieste uskutočnila obhliadka stromov aj za účasti zamestnanca Útvaru hlavného architekta mesta Nitra, ktorý označil dva stromy na výrub. "Stav predmetného stromu určil zamestnanec mesta Nitra za vyhovujúci," dodal Januš.

Mesto Nitra robí v prípade drevín podľa Henricha Vargu všetko pre bezpečnosť občanov. V súčasnosti ešte prehodnocuje ďalšie možnosti zlepšenia, napríklad aj spoluprácou s médiami pri informovaní o rizikách, ktoré vznikajú pri silnom vetre. V pondelok Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil pre mesto Nitra výstrahu pred silným vetrom. Pondelkovým usmrtením žiaka základnej školy po páde konára stromu sa naďalej zaoberá polícia.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články