°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Leteckí záchranári leteli opäť do terénu: Pomoc potreboval pastier s poranenou chrbticou

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/ATE stredisko Nitra AIR
25.08.2019 14:35

BANSKÁ BYSTRICA - Banskobystrickí leteckí záchranári v nedeľu pomáhali 54-ročnému pastierovi zo salaša, ktorý si ešte pri sobotňajšom (24. 8.) páde zranil chrbticu. Následkom poranenia sa muž nevedel pohnúť, a tak musel noc prečkať v žľabe. Pod vrchom Ploská ho v nedeľu našla náhodná turistka.


Záchranársky vrtuľník, na palubu ktorého sa pridal aj jeden horský záchranár, pristál na hrebeni a záchranári ďalej pokračovali k zranenému mužovi pozemne. 

"Bol pri vedomí, so záchranármi komunikoval. Lekár mu poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie, záchranári ho spoločne preložili na palubu a v stabilizovanom stave s úrazom chrbtice bol letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici," informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková.

Po páde pod Smutným sedlom utrpel turista vážne zranenia

Náhodní turisti oznámili v nedeľu dopoludnia horských záchranárom pád turistu pod Smutným sedlom v Žiarskej doline. Turista mal podľa svedkov spadnúť z turistického chodníka a padať asi 150 metrov. Po páde sa nehýbal.  Ako informovala Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke, záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov, ktorá zobrala na palubu záchranára HZS, a smerovali pod Smutné sedlo.

Na mieste boli pomocou navijaka vysadení lekár aj záchranár HZS. Pacient bol pri vedomí, prvú pomoc mu poskytli náhodní turisti, pri páde utrpel viaceré vážne poranenia, pravdepodobne otras mozgu, poranenie rebier a ramena. „Pacientovi bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť a následne bol letecky transportovaný do nemocnice v Liptovskom Mikuláši,“ informuje HZS.

Počas pretekov v downhille ošetrili horskí záchranári vážne úrazy

Jeden profesionálny a piati dobrovoľní záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) asistovali počas víkendu vo Veľkej Rači na finále Slovenského pohára v zjazdovej horskej cyklistike (downihll). 

Ako informovala HZS na svojej webovej stránke, horskí záchranári počas sobotných (24. 8.) rozjázd a nedeľného finále ošetrili dva vážne úrazy, a to poranenie chrbtice slovenského pretekára a zranenie ruky pretekára z Maďarska, a niekoľko drobných zranení.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články