°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Africký MOR útočí! Začína sa veľký lov na diviaky: VAROVANIE V lesoch si dávajte pozor

Hlavný veterinárny lekár vyhlásil lov diviačej zveri aj formou zakázaného spôsobu lovu
Hlavný veterinárny lekár vyhlásil lov diviačej zveri aj formou zakázaného spôsobu lovu
Zdroj: gettyimages.com
16.08.2019 12:00

BRATISLAVA - V nadväznosti na potvrdenie afrického moru ošípaných (AMO) na území SR v chovoch domácich ošípaných a u diviačej zveri hlavný veterinárny lekár Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR nariaďuje všetkým užívateľom poľovných revírov na území SR v týchto dňoch intenzívny lov diviačej zveri, pričom je umožnené použiť aj zakázaný spôsob lovu.


Poľovníci v týchto dňoch zintenzívnia lov na diviaču zver. Informoval o tom Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Podľa MPRV sa nariaďuje všetkým užívateľom poľovných revírov na území SR intenzívny lov diviačej zveri, pričom je umožnené použiť zakázaný spôsob lovu podľa zákona o poľovníctve, a to použitie noktovízorov, ktoré nemajú svoju vlastnú zámernú osnovu, použitie zdrojov umelého osvetlenia a zariadení na osvetľovanie terčov. Za týmto vyhlásením je prepuknutie afrického moru u ošípaných.

Poľovnícka komora o nariadení informovala na sociálnej sieti
Africký MOR útočí! Začína
Zdroj: Facebook/Slovenská poľovnícka komora

Voľné ruky pri nesprávnom aj zakázanom love

Je možné použiť tiež nesprávny spôsob lovu, a to loviť diviačiu zver v noci s použitím výkonnej pozorovacej a streleckej optiky alebo s použitím zdrojov umelého osvetlenia alebo zariadenia na osvetľovanie terčov, loviť diviačiu zver postriežkou vo vzdialenosti kratšej ako 100 metrov od hranice poľovného revíru, loviť diviačiu zver na poľovných pozemkoch, na ktorých sa súčasne vykonávajú poľnohospodárske práce, po predchádzajúcej dohode s užívateľom poľovného pozemku.

Africký MOR útočí! Začína
Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Podľa MPRV je možné tiež loviť diviačiu zver aj v prípade, že nemajú schválený plán chovu a lovu pre diviačiu zver alebo jej lov nebol povolený. Cieľom tohto nariadenia je podľa MPRV obmedziť stavy diviačej zveri pri eradikácii afrického moru ošípaných u diviačej zveri. Toto nariadenie sa nevzťahuje na poľovné revíry, v ktorých vecne príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa vydala zákaz lovu diviačej zveri.

Musia však byť obozretní

Ministerstvo pôdohospodárstva zároveň vyzýva všetkých poľovníkov, aby dodržiavali maximálne možné opatrenia a spôsoby zabezpečenia bezpečnosti pri love zveri a manipulácii so strelnými zbraňami a zvýšili obozretnosť. Agrorezort zároveň upozorňuje na to, že nahlásenie zvierat podozrivých z nákazy štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi je zákonnou povinnosťou a je mimoriadne dôležité na zamedzenie šírenia nákazy do ďalších oblastí Slovenska.

Podľa rezortu pôdohospodárstva sa nákaza šíri v Trebišovskom okrese. "Africký mor ošípaných (AMO) na území Trebišovského okresu sa rozšíril o ďalšie prípady v chove domácich ošípaných a o ďalší prípad diviaka. Druhý pozitívny diviak bol nájdený uhynutý v poľovnom revíry PS BAMARA Brehov, KU Cejkov. Nájdený diviak je v oblasti kde boli potvrdené prípady v záhumienkových chovoch ošípaných," píše Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Podľa rezortu je počet ohnísk u domácich ošípaných dokopy desať.

"6. prípad - obec Svätá Mária, v susedstve prípadu č.5, v chove 3 kusy ošípaných, 1 uhynula.

7. a 8 prípad – obec Zemplín, záhumienkové chovy v blízkom susedstve v chove z 29 ošípaných 2 uhynuli, v druhom chove chovaná len 1 ošípaná ktorá uhynula.

9. prípad – obec Rad – časť Hrušov, neďaleko obce Rad, kde bol potvrdený nedávno 4 prípad, v záhumienkovom chove boli chované 3 ošípané, 1 uhynula

10. prípad - obec Brehov, súkromný chovateľ- záhumienkový chov, z 3 ošípaných 1 uhynula,"  popisuje ministerstvo.

Rezort informuje aj o aktuálnom pásme dohľadu: minimálne 10 km -  kataster obcí Viničky, Klin nad Bodrogom, Pribeník, Borša, Bara, Dobrá, Kráľovský Chlmec, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Čerhov, Kašov, Veľká Tŕňa, Luhyňa, Veľaty, Michaľany, Hrčeľ, Kysta, Novosad, Bol', Soľnička, Poľany, Leles, Bačka, Biel, Veľké Trakany, Malé Trakany, Čierna nad Tisou, Čierna, Boťany, Byšta, Brezina, Kazimír, Lastovce, Stanča, Zemplínska Nová Ves, Zemplínsky Branč, Kožuchov, Zemplínske Hradište, Hraň.


Galéria

Hlavný veterinárny lekár vyhlásil Poľovnícka komora o nariadení

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články