°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

Horskí záchranári v plnom nasadení: FOTO Vo Vysokých Tatrách uviazli poľskí horolezci

Zdroj: FB/Horská záchranná služba
05.08.2019 08:05

VYSOKÉ TATRY - Horská záchranná služba (HZS) pomáhala v nedeľu (4.8.) večer vo Vysokých Tatrách dvojici uviaznutých poľských horolezcov aj vyčerpanému českému turistovi. Z HZS informovali, že horolezci požiadali o pomoc z masívu Prostredného hrotu.


Vo východnej stene počas zostupu zlanili do neschodného terénu, odkiaľ nedokázali pokračovať. K miestu uviaznutia letecky dopravili dvoch záchranárov HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry, ktorí uviaznutých ľudí lokalizovali v nadmorskej výške 2110 metrov.

Horskí záchranári v plnom
Zdroj: FB/Horská záchranná služba

Muža vo veku 41 rokov a 31-ročnú ženu z terénu postupne evakuovali palubným žeriavom a po medzipristátí pri Téryho chate letecky dopravili do Starého Smokovca. Poliaci boli vystavení nepriaznivému daždivému počasiu, boli mierne podchladení a preto ich po prílete odovzdali do rúk lekárke, ktorá ich vyšetrila. Domov pokračovali na vlastnú žiadosť samostatne.

Horskí záchranári v plnom
Zdroj: FB/Horská záchranná služba

Vyčerpaný český turista

HZS prijala žiadosť o pomoc z Vysokých Tatier aj pre 72–ročného turistu českej národnosti, ktorý schádzal zo Skalnatého plesa a v hornej časti zjazdovky v oblasti Čučoriedok v Tatranskej Lomnici začal pociťovať celkové vyčerpanie.

Podľa jeho slov mal za sebou náročnú túru ešte v predchádzajúci deň, čo pravdepodobne dopomohlo k jeho oslabeniu. Záchranári HZS muža po príchode vyšetrili, keďže bol premoknutý od dažďa, aj zateplili. Po krátkom oddychu ho potom terénnym vozidlom transportovali do ubytovacieho zariadenia v Tatranskej Lomnici.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články