Slováci, pripravte sa poriadnu vlnu horúčav: Koncom týždňa hrozia supertropické dni | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Slováci, pripravte sa poriadnu vlnu horúčav: Koncom týždňa hrozia supertropické dni

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
23.07.2019 16:35

BRATISLAVA - Koniec júla bude podľa meteorológov na Slovensku horúci. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na nasledujúce dni výstrahu 1. stupňa pred vysokými teplotami pre celé juhozápadné Slovensko.


V stredu by mohli teploty poobede vystúpiť na 33 °C. Koniec týždňa sa môžu vyskytnúť aj takzvané supertropické dni, keď sa budú teploty blížiť k 35°C. Podľa predpovedí čakajú juhozápad aj tropické noci nad 20°C. SHMÚ nepredpokladá, že sa vyskytnú zrážky, na tento týždeň ich nehlási v žiadnej časti Slovenska.

Slováci, pripravte sa poriadnu
Zdroj: SHMÚ

Pekelné počasie čaká aj Česko

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval v utorok pred vysokými teplotami. Od stredy sa môžu popoludňajšie maximá šplhať až k 35 stupňom Celzia. Informoval o tom portál Novinky.cz. "Nad strednou Európou sa bude udržiavať oblasť vyššieho tlaku vzduchu, ktorá sa pozvoľna presunie nad Škandináviu. Najvyššie denné teploty postupne porastú," konštatovali meteorológovia.

Výstraha začína platiť od utorka 13.00 h pre Prahu, Stredočeský, Plzenský, Úsťanský, Královohradecký, Pardubický a Juhomoravský kraj. "Od stredy 24. júla čakáme teploty medzi 30 a 35 stupňami Celzia na väčšine nášho územia okrem severovýchodu," doplnili meteorológovia.

Varovanie tak bude platiť pre celú republiku s výnimkou Olomouckého, Zlínskeho a Moravskosliezskeho kraja. Meteorológovia ľuďom odporúčajú prijímať dostatok tekutín, nezdržiavať sa zbytočne na priamom slnku a prípadne používať slnečné okuliare a ochranné krémy s adekvátnym UV faktorom.

Sucho trápi až 90 percent územia Slovenska

Sucho rôznej intenzity trápi až 90 percent územia Slovenska. Nedostatok zrážok sa prejavil v prvom polroku 2019 predovšetkým na západnom, severozápadnom a severnom Slovensku. Meteorológovia označili aktuálny stav sucha za alarmujúci. Predpovedajú, že deficit bude počas leta ešte rásť. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webstránke.

Najhorší vývoj zrážok evidujú meteorológovia na krajnom západe Slovenska. Ako príklad uvádzajú mesto Piešťany, kde sa namiesto striedaní období s nedostatkom a prebytkom zrážok za posledné tri roky iba hromadili obdobia bez zrážok. „Pri analýze deficitov zrážok v jednotlivých desaťročiach od polovice 20. storočia sa ukázalo, že stav v Piešťanoch je teraz priebežne najhorší zo všetkých analyzovaných dekád od roku 1951. Nepomohol ani tohtoročný máj, ktorý bol mimoriadne bohatý na zrážky,“ skonštatovali odborníci.

Slováci, pripravte sa poriadnu
Zdroj: thinkstock.com

Nedostatok vlahy ovplyvňuje takmer každý sektor hospodárstva, pripomenuli meteorológovia. Okrem vodohospodárov zasahuje sucho aj poľnohospodárov. „Ak aj na niektorých miestach môžu využívať závlahy, treba zaplatiť ich prevádzku a toto podporuje rast cien poľnohospodárskych komodít a, samozrejme, aj samotní producenti začínajú uvažovať, čo sa im ešte oplatí pestovať,“ vysvetlilo SHMÚ. Sucho sa prejavuje aj v lesnom hospodárstve, požiare hrozia aj v oblastiach, v ktorých v minulosti bývalo vlhko.

Situácia so zrážkami sa po daždivom máji opäť zhoršila v júni, ktorý bol extrémne teplý. Výrazný nedostatok zrážok pokračuje až doteraz. K 21. júlu evidovali meteorológovia extrémne sucho v štyroch staniciach. Veľmi suché podmienky prevládajú najmä na západnom Slovensku a na severe stredného Slovenska. Na meteorologické sucho nadväzuje aj pôdne sucho. Pôdna vlhkosť je na takmer celom území Slovenska nižšia ako dlhodobý priemer za obdobie 1961 – 2010,“ upozornili meteorológovia. Na Orave a Kysuciach dosahuje deficit pôdnej vlahy až -100 milimetrov.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články