Nové skutočnosti v prípade vraždy advokáta Valka: Klinka prispel k objasneniu | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Nové skutočnosti v prípade vraždy advokáta Valka: Klinka prispel k objasneniu

Ernest Valko a Jaroslav Klinka
Ernest Valko a Jaroslav Klinka
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer, Archív, Tv Markíza
05.06.2019 15:40

BRATISLAVA - Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozef Kandera definitívne podá vo štvrtok (6. 6.) na Okresnom súde v Pezinku návrh dohody o vine a treste, ktorú minulý štvrtok (30. 5.) uzavrel s obvineným Jaroslavom Klinkom. V stredu to potvrdil Kandera.


Jaroslav Klinka je v prípade vraždy prominentného advokáta Ernesta Valka obvinený z lúpeže a nie zo samotnej vraždy. "Dohodu som uzavrel z toho dôvodu, že Jaroslav Klinka výraznou mierou pomohol orgánom činným v trestnom konaní pri objasnení vraždy Ernesta Valka. Bez jeho pričinenia by nebolo došlo k objasneniu tohto skutku. Výpoveď Jaroslava K. sa potvrdila výsledkami vyšetrovacieho pokusu v dome poškodeného Valka a následnými doplnenými znaleckými posudkami," povedal Kandera.

Obvinený Jaroslav Klinka označil za strelca vo vražde Jozefa R. Prokurátor Kandera Jaroslavovi Klinkovi navrhuje trest odňatia slobody na sedem rokov a dva mesiace. Odpykať by si ho mal v ústave so stredným stupňom stráženia. Súd po podaní návrhu dohody a po naštudovaní spisového materiálu vytýči termín verejného zasadnutia, na ktorom buď dohodu schváli, alebo nie. Ak by prvostupňový súd dohodu schválil, tak by sa stala právoplatnou a nebolo by možné sa voči nej odvolať.

Jaroslav Klinka už bol odsúdený v roku 2017 za trestný čin lúpeže. Okresný súd v Žiari nad Hronom ho odsúdil na trest odňatia slobody vo výmere šiestich rokov a ôsmich mesiacov. Ako minulý týždeň pripomenula TV Markíza, zlom v objasnení vraždy Valka prišiel po tom, ako chytili Jaroslava K. Pri lúpeži v kremnickej banke ho postrelili a hrozil mu vysoký trest. Ponúkol ale kľúčové informácie a podmienil to tým, že chce, aby ho obhajoval Daniel Lipšic. Jaroslav Klinka označil za strelca Jozefa R. Ten však vinu odmieta. Výpovede oboch mužov overovali počas rekonštrukcie vraždy. Jaroslava Klinku stíhajú aj za ďalšie lúpeže - v banke a v dome zlatníka v Limbachu. Ten je len pár metrov od Valkovho.

Ernest Valko bol zavraždený vo svojom dome

Ernest Valko bol zavraždený vo svojom dome v Limbachu v roku 2010. Po viac než ôsmich rokoch policajti ukončili vyšetrovanie vraždy s návrhom na obžalobu dvoch páchateľov, 43-ročného Jozefa R. a 45-ročného Jaroslava Klinku, ktorých motívom bolo podľa polície lúpiť vo Valkovom dome. Po Valkovom návrate mali do domu vniknúť a Jozef R. mal právnika streliť do hrudníka, čím mu mal spôsobiť smrteľné zranenie.

Valko bol pokladaný za prominentného právnika a vystupoval vo veľkom množstve súdnych prípadov - či už ako právny zástupca, alebo aj ako obžalovaný. Zastupoval napríklad českú Zbrojovku Vsetín v spore o užívanie pozemkov proti SR, zastupoval Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK), keď HZDS navrhlo zrušenie jej registrácie pre voľby, ďalej bol právnym zástupcom Fondu národného majetku (FNM) v kauze o navrátenie akcií spoločnosti Nafta Gbely či zástupcom majiteľa nebankovky Drukos Františka Mojžiša.

Najväčšou známou kauzou, v ktorej figuroval ako právny zástupca SPP, bol spor o tzv. Duckého zmenky a spoločnosť Tipos zase zastupoval v spore o viac ako 66 miliónov eur. Obhajoval bývalého podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša v spore na ochranu osobnosti, ktorý voči nemu viedol expremiér Robert Fico.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články