Proces s Patrikom Pachingerom odročili na január: Spreneveril takmer milión eur | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Proces s Patrikom Pachingerom odročili na január: Spreneveril takmer milión eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
17.10.2019 12:00

BRATISLAVA - Trojčlenný senát Okresného súdu (OS) Bratislava I odročil hlavné pojednávanie s obžalovaným Patrikom Pachingerom vo veci sprenevery 959.750 eur. Patrika Pachingera, ktorého v marci minulého roka Najvyšší súd SR odsúdil v kauze nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia na sedemročný trest, eskortovali z výkonu trestu.


"OS Bratislava I odročil hlavné pojednávanie na 8. a 9. januára 2020 z dôvodu, že na dnešné pojednávanie sa nedostavil nikto z predvolaných svedkov. Trom svedkom, ktorí mali vykázané doručenie predvolania a nedostavili sa bez ospravedlnenia, súd uložil každému poriadkovú pokutu v sume 100 eur," uviedol hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

OS Bratislava I začal pojednávať v tejto trestnej veci 10. júla. Podľa obžaloby mal Patrik Pachinger v desiatich skutkoch v rokoch 2010 - 2013 od poškodených pod prísľubom vyplácania mesačných výnosov z poskytnutej sumy vylákať finančné prostriedky v celkovej sume 959.750 eur, ktoré však podľa prísľubu nezhodnotil, prípadne použil na vyplácanie iných. Tým mal spôsobiť škodu poškodeným v celkovej sume vyše 840.000 eur.

Patrik P. je známy z kauzy podvodov na nebankovkách, v ktorej figuroval spolu s Dávidom Brtvom a Jozefom M. Vytváraním falošných pohľadávok voči spoločnostiam mala trojica spôsobiť škodu vtedajších 448 miliónov korún, zo zatvorených pobočiek sa mala pritom obohatiť o 53 miliónov korún.

V kauze nebankoviek ho uznal vinným prvostupňový súd Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, napokon Najvyšší súd SR ho 28. marca minulého roka odsúdil na sedem rokov za mrežami. Od júla minulého roka si odpykáva zvyšok svojho trestu. Brtvu odsúdil súd na deväť rokov, od augusta 2018 je však podmienečne prepustený. Hlavného obžalovaného Jozefa M. vzhľadom na jeho zdravotný stav vylúčil na samostatné konanie a následne po dodaní znaleckých posudkov viacerých znalcov konanie dočasne prerušil.

Okresný súd v Trnave 18. júla tohto roku zase rozhodol, že Patrik Pachinger nebude podmienečne prepustený. Trest si teda odpykáva v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove. Nedávno, 26. septembra, zase ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, zamietol návrh na povolenie obnovy konania, o ktoré žiadal odsúdený Patrik P. Súd neuznal podmienky na povolenie obnovy konania a stotožnil sa tak s návrhom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Patrik  Pachinger podal sťažnosť.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články