Európu sužujú búrky: VIDEO Jeden z našich okresov bojuje so záplavami, zlá správa od meteorológov | Topky.sk

Nedeľa, 16. jún 2019. Meniny má Blanka, zajtra Adolf.

Európu sužujú búrky: VIDEO Jeden z našich okresov bojuje so záplavami, zlá správa od meteorológov

Búrky sužujú viacero krajín vrátane Slovenska.
Búrky sužujú viacero krajín vrátane Slovenska.
Zdroj: YT/iMeteo, FB/Severe Weather Europe,
20.05.2019 16:30

SLOVENSKO/EURÓPA – Intenzívne nočné búrky potrápili Slovensko, Rakúsko a Nemecko. V Maďarsku a Srbsku dokonca mali supercelárnu štruktúru, v Poľsku padali až 3-centimetrové krúpy. Podľa meteorológov budú búrky spôsobovať komplikácie aj v najbližších dňoch. U nás aktuálne narobili problémy najmä v topoľčianskom okrese, kde voda s bahnom vytopila niekoľko obcí.


Vo vlhkom vzduchu početné prehánky, lokálne i búrky

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) spresnil, že od nedele k nám od juhu prúdi vlhký vzduch, v ktorom sa vytvárali početné prehánky, lokálne aj búrky, prechodne i trvalejší dážď. To sa podpísalo pod nočné zrážky. Tie spôsobili veľké problémy v niekoľkých obciach v okrese Topoľčany. „Premenlivé počasie s prehánkami a búrkami bude pretrvávať aj v ďalších dňoch,“ skonštatoval SHMÚ.

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ

Búrky sa budú vyskytovať v oblasti západného Slovenska

Na západe Maďarska sa vytvorila búrková oblačnosť, ktorá postupuje k severu. K rozvoju kopovitej oblačnosti dochádza aj v oblasti západného Slovenska. Búrky budú sprevádzané najmä prívalovými zrážkami, pričom sa môže ojedinele vyskytnúť aj krupobitie.

Aktuálne zobrazenie bleskov na radarovej mape.

Medzi Handlovou a Žiarom nad Hronom aktuálne hlásia hustý dážď, na ceste je vraj veľa vody. Ako ďalej informujú, pozor treba dať aj na aquaplaning, a tiež nezabudnúť si prepnúť svetlá z denného svietenia na stretávacie.

Záplavy v topoľčianskom okrese

Prírodný živel z noci na pondelok zaplavil polia a záhrady. Voda s bahnom sa potom dostávala do obcí, jednou z nich boli aj Norovce.

Búrky vytopili aj obce Krnča, Krušovce a Solčianky. V priebehu niekoľkých minút tam spadlo až okolo 20 litrov zrážok na meter štvorcový, informovalo iMeteo.sk.

Búrky budú vystrájať aj v Nemecku

Nemeckí meteorológovia v nedeľu vydali najvyšší stupeň varovania, štvrtý výstražný stupeň platí najmä dnes a zajtra pre severnú časť Álp. Najväčšie komplikácie sa očakávajú v alpských dedinkách, kde je obrovské riziko, že sa vylejú malé potoky a rieky. Neskôr tak môžu nastať problémy aj v mestách a väčších obciach, kde sa budú menšie rieky zlievať.

Nemecko by mali počas dneška zasiahnuť záplavy. Očakávajú sa intenzívne búrky sprevádzané prívalovými lejakmi, ktoré postupne prejdú do trvalého lejaku, ktorý bude na juhu krajiny ustávať až v stredu. Spadnúť môže až 200 mm zrážok. Záchranné zložky sú v pohotovosti.

Maďarsko zasiahla supercelárna búrka 

Búrky v Maďarsku.
Zdroj: FB/Országos Meteorológiai Szolgálat

Intenzívne búrky počas včerajšej noci sužovali aj našich susedov. V Maďarsku dokonca mali supercelárnu štruktúru. Nepriaznivé počasie ochromilo aj leteckú dopravu. 

Búrky v Maďarsku.
Zdroj: FB/Országos Meteorológiai Szolgálat

Tamojší letoví dispečeri odkláňali lietadlá na iné trasy. Ani tam nič nenasvedčuje tomu, že búrky by mali v najbližších dňoch ustáť.   

Búrky v Maďarsku.
Zdroj: FB/Országos Meteorológiai Szolgálat

Supercela sa objavila i nad Srbskom

Silné búrky úradujú aj v Srbsku, včera sa tam takisto prehnala supercelárna búrka.  

Supercela nad Srbskom.
Zdroj: FB/VojvodinaMeteo

V Poľsku padali až trojcentimetrové krúpy

Silné búrky, ktoré boli navyše sprevádzané krupobitím, včera večer zasiahli aj susedné Poľsko. Udreli hlavne na juhu krajiny, kde najväčšie krúpy dosahovali priemer až 3 cm.

Krupobitie v Poľsku.
Zdroj: FB/Severe Weather Europe

Krupobitie v Poľsku.
Zdroj: FB/Severe Weather Europe

Situácia na nemeckej diaľnici


Galéria

Búrky sužujú viacero krajín SHMÚ Búrky v Maďarsku. Búrky v Maďarsku. Búrky v Maďarsku. Supercela nad Srbskom. Krupobitie v Poľsku. Krupobitie v Poľsku.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
VIDEO: Windy, YouTube/iMeteo, FB/Severe Weather Europe

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články