Horúčavy udreli v pondelok v plnej sile: Záchranári v akcii, 74 výjazdov kvôli kolapsom | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Horúčavy udreli v pondelok v plnej sile: Záchranári v akcii, 74 výjazdov kvôli kolapsom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
11.06.2019 15:18

BRATISLAVA - Záchranári mali počas pondelka (10.6.) až 74 výjazdov k pacientom, ktorí skolabovali v dôsledku vlny horúčav.


"Najviac, až 15, ich bolo v Banskobystrickom kraji, najmenej - tri - v Bratislavskom kraji," povedala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.

V súvislosti s vysokými teplotami, ktoré zasiahli Slovensko, upozornila na nevyhnutné prevenčné opatrenia. "Platí, že počas obedňajších hodín – od 11. do 15.00 h – by sme sa nemali zbytočne vystavovať slnečným lúčom. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev," uviedla Krčová.

Tekutiny záchranári odporúčajú dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. "Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy," skonštatovala Krčová.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta treba ochladzovať a podať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články