Utorok, 5. júl 2022. Meniny má Cyril, Metod, zajtra Patrik, Patrícia.

Kresťanku odsúdili v Pakistane na smrť: Urážka Mohameda, po 10 rokoch prišlo veľké víťazstvo

Asia BibiGaléria fotiek (2)
Asia Bibi
Zdroj: ACN Slovensko

BRATISLAVA/LAHORE - V médiách sa objavila horúca správa, že Asia Bibi, kresťanka-katolíčka, odsúdená v roku 2010 v Pakistane na smrť za rúhanie, konečne mohla opustiť rodný Pakistan a odletieť do Kanady, kde žijú aj jej dve dcéry Eisham a Esha. Dobré novinky sú však vykúpené smútkom, že vo svete stále existuje množstvo prenasledovaných, diskriminovaných či odsúdených za svoju vieru. Takým sa snaží pomáhať pápežská nadácia ACN (Pomoc trpiacej Cirkvi), ktorá funguje aj na Slovensku.


Sudcovia stoja sa predošlým rozhodnutím: Kresťanka Asia Bibi je nevinná

Asia Bibi bola obvinená z rúhania v roku 2009. V Pakistane je to trestný čin, za ktorý je trest smrti. V októbri minulého roka ju síce pakistanský Najvyšší súd definitívne zbavil obvinení a oslobodil, čím potvrdil svoje rozhodnutie z odvolacieho konania z januára 2018. Napriek tomuto oslobodzujúcemu verdiktu Asia Bibi nemohla až doteraz opustiť Pakistan a odísť za svojou rodinou. Jej manžel a dcéry na pozvanie ACN dávali vo viacerých krajinách svedectvo o utrpení a viere svojej manželky a matky, čo zaiste bolo tiež dôležitým impulzom na ceste za dosiahnutím spravodlivosti a jej konečným oslobodením.

Dnešný let Asie Bibi do Kanady je „správa, v ktorú sme všetci tak veľmi dúfali a modlili sa za ňu,“ povedal riaditeľ katolíckej organizácie na pomoc obetiam nespravodlivosti v Pakistane. Otec Emmanuel Yousaf, riaditeľ Národnej komisie pre spravodlivosť a pokoj pri Biskupskej konferencii Pakistanu, v interview pre pápežskú nadáciu ACN ďalej povedal: „Na tento deň, keď sa rodina Asie Bibi bude môcť konečne opätovne spojiť, sme čakali skoro desať rokov.”

Kresťanku odsúdili v Pakistane
Galéria fotiek (2)
Zľava: Emmanuel Yousaf, Eisham Ashiq (dcéra Asie Bibi), Ashiq Masih (manžel Asie Bibi), Joseph Nadeem.
Zdroj: ACN Slovensko

Yousaf pokračuje: „Ďakujeme Bohu, že rodina je teraz natrvalo spolu. Modlime sa za nich aj naďalej, aby našli lepšiu budúcnosť a dokázali postupne zabudnúť na tých takmer 10 rokov utrpenia. Bohu vďaka, spravodlivosť nakoniec zvíťazila.“ Vyjadrujúc veľkú vďaku nadácii ACN a ďalším organizáciám, ktoré dlhé roky bojovali za spravodlivosť pre Asiu Bibi, otec Yousaf dodáva: „Je množstvo ľudí, ktorým patrí naše poďakovanie za všetko, čo urobili pre Asiu Bibi v jej zápase za znovunadobudnutie slobody.“

Napriek týmto pozitívnym správam aj dnešný deň zostáva poznačený smútkom a bolesťou, keďže mnohí sú stále väznení, či nespravodlivo obvinení z rúhania. ACN spomína aj na tých, ktorí priniesli za Asiu Bibi najväčšiu obetu – na pakistanských politikov Salmána Tasíra a Šahbíza Bhattího, ktorí za svoju snahu o jej oslobodenie zaplatili životmi.

ACN sa zasadzuje za všetkých prenasledovaných, diskriminovaných a odsúdených za svoju vieru, za všetkých, ktorí nemôžu slobodne vyznávať a praktizovať svoje kresťanské presvedčenie. Pápežská nadácia ACN na ľudí, prenasledovaných, diskriminovaných alebo odsúdených za svoju vieru, upozorňuje aj vo svojej Správe o stave náboženskej slobody vo svete, s ktorou prichádza každé dva roky. Podľa zatiaľ poslednej z roku 2018 (v ktorej sú spracované údaje od júna 2016 do júna 2018), až v 21 krajinách na svete sú ľudia rôznych vierovyznaní stále prenasledovaní. Do tejto skupiny krajín patrí aj Pakistan, okrem iných sú v nej napríklad aj Čína, Sýria, Afganistan, Irak, Líbya či India.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články