Nedeľa, 11. apríl 2021. Meniny má Július, zajtra Estera.

Sudcovia stoja sa predošlým rozhodnutím: Kresťanka Asia Bibi je nevinná

Pakistanské jednotky hliadkujú pred budovou Najvyššieho súdu v Islamabade, kde sa začne proces proti obžalovanej pakistanskej kresťanke Asie Bibi.
Pakistanské jednotky hliadkujú pred budovou Najvyššieho súdu v Islamabade, kde sa začne proces proti obžalovanej pakistanskej kresťanke Asie Bibi.
Zdroj: TASR/AP Photo/B.K. Bangash
29.01.2019 12:20

ISLAMABAD - Pakistanský najvyšší súd v utorok zamietol odvolanie proti oslobodeniu kresťanky Ásije Nórínovej, odsúdenej na trest smrti za rúhanie. Informovala o tom agentúra AP.


Porota trojice sudcov pakistanského najvyššieho súdu oznámila, že právnik vystupujúci v mene odvolacej petície ich nepresvedčil. Najvyšší súd tak potvrdil svoje predchádzajúce rozhodnutie o oslobodení Nórínovej - mediálne známej pod menom Ásijá bíbí - od trestu smrti v prípade obvinenia z bohorúhačstva. Utorňajším rozhodnutím sa končí dlhoročný spor okolo tejto pakistanskej kresťanky a poskytne jej teoretickú možnosť opustiť krajinu. Predtým, ako Nórínovú najvyšší súd na konci októbra zbavil viny, strávila osem rokov v cele smrti za bohorúhačstvo.

O zvrátenie oslobodzujúceho verdiktu najvyššieho súdu z 31. októbra 2018 sa usilovali zástancovia radikálneho islamu. Nórínová, ktorá sa od októbra do dnešné dňa zdržiavala na neznámom stráženom mieste, bude môcť po utorkovom verdikte slobodne opustiť Pakistan a vycestovať za svojimi dcérami, ktoré medzičasom ušli do Kanady, kde im poskytli azyl. Ásiju bíbí, v súčasnosti 54-ročnú matku piatich detí, pôvodne odsúdil na smrť okresný súd v provincii Pandžáb v roku 2010 za rúhačské slová, ktoré rok predtým vyslovila počas hádky s moslimkami pri práci na farme. Súd v provinčnej metropole Láhaur v roku 2014 potvrdil trest smrti vynesený na základe kontroverzných pakistanských zákonov o rúhaní. Prípad pakistanskej kresťanky vyvolal pozornosť po celom svete. Za jej prepustenie dlhodobo lobovali medzinárodné ľudskoprávne skupiny, politici i náboženskí lídri.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články