Slováci, pozor: Nový zákon o hazarde vstupuje do platnosti, sprísnili sa podmienky | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Slováci, pozor: Nový zákon o hazarde vstupuje do platnosti, sprísnili sa podmienky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
01.03.2019 18:25

BRATISLAVA – Nový zákon o hazarde vstupuje v piatok 1. marca do platnosti. Pre prevádzkovateľov hazardných hier to znamená sprísnenie podmienok ich prevádzkovania, informovalo Ministerstvo financií (MF) SR.


Od piatka sa tak obmedzujú napríklad prevádzkové hodiny herní a kvízomaty sú už považované za hazardné hry. Prevádzkovať ich bude možné len v herniach alebo kasínach. Zároveň sa opätovne znižuje dostupnosť hazardných hier, ktorá sa má prejaviť v znížení počtu herní. Obdobné opatrenie už bolo podľa rezortu financií aplikované pri poslednej novele zákona a prinieslo zníženie počtu herní o dve tretiny.

Združenie miest a obcí: Zákon o hazarde dáva samospráve dôležité rozhodovacie právomoci

Posilňujú sa aj kompetencie obcí, ktoré budú môcť počas nimi určených dvanástich dní zakázať niektoré druhy hazardných hier. Zároveň budú môcť rozhodnúť o tom, že budú herne od škôl, školských zariadení alebo detských domovov vzdialené najmenej 200 metrov.

Úrad pre reguláciu hazardných hier

Od 1. marca tiež vzniká nový Úrad pre reguláciu hazardných hier, na ktorý sa presunú všetky kompetencie v oblasti regulácie hazardných hier, okrem tvorby legislatívy. "Pôvodne rozdrobené kompetencie v oblasti hazardných hier medzi ministerstvo financií, obce a finančnú správu tak dostávame pod jednu strechu. Výkonné kompetencie podľa zákona prejdú na tento regulačný úrad od 1. júna 2019," opísal tlačový odbor MF SR.

Pri nastavení regulačného úradu pre hazard sa ministerstvo financií pridŕžalo štandardov podobných inštitúcií v iných krajinách Európskej únie (EÚ). Inšpiráciou bolo napríklad Dánsko. Náklady na fungovanie úradu, teda náklady na reguláciu hazardu, už po novom neponesú na pleciach daňoví poplatníci, ale samotní prevádzkovatelia hazardných hier.

Ilustračné foto
Slováci, pozor: Nový zákon
Zdroj: Getty Images

Riaditeľom nového Úradu pre reguláciu hazardných hier sa stal Marek Lendacký. Do tejto funkcie ho menoval minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). "Marek Lendacký od roku 2000 až do roku 2015 striedavo pracoval v riadiacich pozíciách pre Ministerstvo financií SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Medzi rokmi 2014 a 2018 pracoval v pozícii riaditeľa elektronických služieb na Slovenskej pošte. Vyštudoval odbor Finančná sústava a peňažníctvo na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave," priblížil tlačový odbor rezortu.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články