Slováci, POZOR: Chrípka útočí v plnej sile, prerušené vyučovanie či zákaz návštev | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Slováci, POZOR: Chrípka útočí v plnej sile, prerušené vyučovanie či zákaz návštev

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
15.02.2019 16:25

BRATISLAVA - Chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) pribudlo v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o osem percent. Ako informoval hlavný hygienik Ján Mikas, lekári nahlásili 99 635 akútnych respiračných ochorení (ARO).


Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Banskobystrickom kraji, najnižšia je v Žilinskom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov. Komplikáciu lekári zaznamenali u 2 636 osôb, čo predstavuje 2,6 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (1 387). Ostatné komplikácie predstavovali zápaly ucha (685) a zápaly pľúc (564). Ochorenia hlásilo 64 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 53 percent všeobecných lekárov pre dospelých.

Lekári v 7. týždni nahlásili aj 18 041 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 18,1 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 13,3 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

Slováci, POZOR: Chrípka útočí
Zdroj: Getty Images

Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v 361 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 158 materských škôl (37 v Banskobystrickom kraji, 32 v Košickom kraji, 25 v Prešovskom kraji, 24 v Nitrianskom kraji, 18 v Trnavskom kraji, 11 v Žilinskom kraji, deväť v Trenčianskom kraji a dve v Bratislavskom kraji), 170 základných škôl (50 v Prešovskom kraji, 35 v Košickom kraji, 34 v Banskobystrickom kraji, 18 v Nitrianskom kraji, 15 v Trnavskom kraji, 10 v Trenčianskom kraji, sedem v Žilinskom kraji a jedna v Bratislavskom kraji) a 33 stredných škôl (13 v Prešovskom kraji, 11 v Košickom kraji, tri v Banskobystrickom kraji, tri v Trnavskom kraji, dve v Nitrianskom kraji a jedna v Žilinskom kraji).

Osýpky i žltačka typu A

Epidemiológovia v Banskobystrickom kraji zaznamenali v tomto týždni žltačku typu A, osýpky a predpokladaný výskyt detskej obrny. Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

"Epidemiológovia RÚVZ v okrese Revúca hlásia ďalší potvrdený prípad osýpok. Ide o 1,5-ročné neočkované dieťa, ktoré bolo hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Košiciach, toho času v pestúnskej starostlivosti v okrese Revúca. V ohnisku nákazy boli zabezpečené protiepidemické opatrenia," konštatovala Tolnayová.

Slováci, POZOR: Chrípka útočí
Zdroj: Getty Images

V okrese Brezno sa zasa vyskytlo ochorenie na vírusovú hepatitídu typu A u dospelej ženy, ktorá sa vrátila z Afriky. Epidemiológovia ochorenie vykazujú ako importovanú nákazu. "Z Breznianskeho okresu hlásia aj prípad suspektného ochorenia na akútnu chabú obrnu typu Guillain–Barré. Je to ochorenie, ktoré postihuje nervový systém, pričom jeho najväčším charakteristickým znakom je postihnutie periférnych nervov a nervových koreňov zápalového charakteru," priblížila Tolnayová.

Podľa nej ide o päťročné dievčatko. Najprv malo teplotu, kašeľ bez vykašliavania hlienov a soplíky. Potom bolesti dolných končatín, nemohla sa postaviť na nohy, pohybovala sa len po kolenách. Následne ju hospitalizovali. Odborníci odobrali materiál na mikrobiologickú diagnostiku. Dieťa bolo proti detskej obrne očkované.

Zákaz návštev

Vo zvolenskej nemocnici začal platiť vo štvrtok (14. 2.) zákaz návštev. Dôvodom je zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení. Informovala o tom Lucia Kočková, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, pod ktorú zvolenská nemocnica patrí. Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici sú pre zvýšený počet chrípkových a respiračných ochorení bez návštev aj nemocnice v Revúcej a v Rimavskej Sobote. V kraji je aj vysoký počet zatvorených materských a základných škôl. Aktuálne sa neučí až v 75 školských zariadeniach.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články