Na cestách si dávajte obrovský pozor: Varovanie pred poľadovicou i vetrom | Topky.sk

Sobota, 17. august 2019. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Na cestách si dávajte obrovský pozor: Varovanie pred poľadovicou i vetrom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Diana Černáková
29.12.2018 13:50

BRATISLAVA - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred poľadovicou, ktorá hrozí od soboty 16.00 h do nedele (30.12.) do 9.00 h v Banskobystrickom, Žilinskom, Košickom, Prešovskom a niektorých okresoch Trenčianskeho kraja.


Horská záchranná služba (HZS) zároveň varuje pred zľadovatenými chodníkmi vo Vysokých Tatrách. Pre pohoria Vysoké Tatry, Západné Tatry, Nízke Tatry a Malá Fatra HZS vydala aj výstrahu 1. stupňa pred vetrom. Všetky výstrahy 1. stupňa platia do nedele 9.00 h.

V pohoriach trvá lavínové nebezpečenstvo

Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V najvyšších polohách Malej Fatry, Veľkej Fatry a Nízkych Tatier platí rovnako mierne lavínové nebezpečenstvo, v stredných polohách platí malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Lavínové nebezpečenstvo vo Vysokých a Západných Tatrách je podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku veľmi lokálne.

"Viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií, kde je sneh ufúkaný do dosiek a vankúšov. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na veľmi strmých svahoch. Pod takýmto zaťažením sa rozumie pád alebo skok lyžiara, či peší výstup skupiny turistov na svahu," upozornil Sedlák. "V Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre je možné uvoľniť lavínu na veľmi strmých svahoch pri veľkom dodatočnom zaťažení, akým je pád alebo skok lyžiara, či peší výstup skupiny na svahu," dodal.

V sobotu ráno prevládalo na horách zamračené a hmlisté počasie. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 11 stupňov Celzia na vrcholoch do mínus troch stupňov Celzia v stredných polohách. "Piatkové prehánky sa vplyvom ochladenia menili na snehové. Snežilo vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách (10 centimetrov) s veľmi silným vetrom prevažne severozápadných smerov, ktorý spôsobil, že v žľaboch južných, juhovýchodných a východných orientácií sa nachádza väčšie množstvo snehu (v doskách) s hrúbkou 0,5 až jeden meter," doplnil Sedlák.

"Na vetrom exponovaných miestach je sneh v kvalite tvrdého podkladu. V stredných polohách sa vytvorila silná kôra, ktorá stabilizuje snehovú pokrývku. Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách (do 1500 metrov) do 80 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier 100 - 170 centimetrov," uzavrel Sedlák.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články