Slováci, poriadne sa pripravte: Čaká nás studená noc, úradovať budú aj mrazy | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Slováci, poriadne sa pripravte: Čaká nás studená noc, úradovať budú aj mrazy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
25.09.2018 19:10

BRATISLAVA - Slovensko čaká chladná noc, ktorá bude studenšia než predošlá. Slabý mráz sa môže vyskytnúť takmer na celom území, pričom v dolinách a kotlinách môže byť aj silnejší, ojedinele až okolo -5 stupňov Celzia. S prízemným mrazom treba počítať na mnohých miestach. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.


Dôvodom je podľa meteorológov mohutná tlaková výš, ktorej stred sa bude v studenom vzduchu presúvať cez východné Rakúsko nad Balkán. Postupne tak zoslabne vietor, s výnimkou juhovýchodu územia, kde ešte môže miestami fúkať severný vietor aj v druhej polovici noci. "Súčasne sa bude výrazne zmenšovať oblačnosť, najdlhšie vydrží zrejme na krajnom severe. Slabý mráz sa tak môže vyskytnúť takmer na celom území," spresnil SHMÚ.

Zaujímavosťou je podľa meteorológov aj spomínaná tlaková výš, ktorá je na túto ročnú dobu nezvyčajne mohutná. "Výše s tlakom vzduchu okolo 1040 hPa sú bežné skôr v zime, najmä v severnej a východnej Európe. Okrem toho je výš aj veľmi rozsiahla a ovplyvňuje cirkuláciu v spodnej atmosfére v skoro celej Európe," spresnil SHMÚ.

Meteorológovia zároveň varujú pred prízemnými mrazmi, ktoré môžu v stredu (26.9.) i vo štvrtok (27.9.) zasiahnuť celé Slovensko. Meteorológovia upozorňujú, že vo výške päť centimetrov nad povrchom môže miestami dosiahnuť minimálna teplota vzduchu nula až -6 stupňov Celzia. Prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny.


Nástroje k článkuZDROJ: TASRFacebook/SHMÚ

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články